PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź cały czas w grze o organizację Expo 2022

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2017 16:30

Łódź cały czas w grze o organizację Expo 2022 Łódź

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego kandydatura miasta do organizacji Expo 2022 jest brana poważnie pod uwagę przez wiele państw. Wydaje się, że jesteśmy cały czas w grze - powiedział w poniedziałek w Łodzi na spotkaniu z mediami.

REKLAMA

Rosicki mówił to po powrocie z Astany, gdzie w niedzielę zakończyła się Międzynarodowa Wystawa Expo 2017, której tematem była Energia przyszłości. Wiceprezydent pojechał do stolicy Kazachstanu na kilka dni, aby wraz z przedstawicielami polskiego rządu przekonywać komisarzy wystaw, zagranicznych delegatów, przedstawicieli poszczególnych firm do kandydatury Łodzi, jako organizatora kolejnej wystawy Expo.

"Po tych rozmowach wydaje się, że jesteśmy cały czas w grze, że kandydatura Łodzi jest brana poważnie pod uwagę przez wiele państw. Oczywiście do ostatniego momentu nie będziemy wiedzieli, czy tak się stanie" - powiedział.

W podobnym tonie wypowiadał się pełnomocnik rządu ds. Expo 2022 w Łodzi, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który wraz z Rosickim uczestniczył w tych rozmowach. Zwrócił uwagę, że były one prowadzone z przedstawicielami tych krajów, które mają swoich reprezentantów w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE). Według niego Łódź ma ciekawą ofertę, bo głównym tematem wystawy ma być rewitalizacja. Ponad to Expo miałoby być zorganizowane w środku miasta. Jego zdaniem to, co jest jeszcze szczególnie docenianie przez innych, to fakt bardzo dobrej współpracy w tej sprawie zarówno instytucji centralnych jak i regionalnych.

Także Kwieciński uważa, że Polska i Łódź są nadal w grze. Jak przyznał, strona polska ma pewne obietnice poparcia, ale - jak zauważył - głosowanie jest niejawne. Według niego nadal jednak trzeba przekonywać inne kraje, aby "za nami zagłosowały".

Wystawa w Łodzi, czyli tzw. małe EXPO miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Tematem przewodnim polskiej wystawy ma być rewitalizacja miast, jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie. Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE, które organizuje wystawy Expo. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden.

Kandydaturę Łodzi w listopadzie ub.r. w Paryżu zgłosił oficjalnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wystawa ma zostać zorganizowana na niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), obejmującego tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA