PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Londyn najpopularnieszym kierunkiem gdańskiego lotniska

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2015 07:28

Londyn najpopularnieszym kierunkiem gdańskiego lotniska

Pasażerowie do Londynu dominowali wśród obsłużonych przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w I półroczu 2015 r. Stanowili oni prawie 14 proc. pasażerów wśród ogółu obsłużonych. Na kolejnych miejscach znaleźli się pasażerowie do Warszawy i do Oslo.

REKLAMA

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Michał Dargacz poinformował w piątek, że od początku 2015 roku w Gdańsku obsłużono 1 mln 669 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 14,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. - Takiego wzrostu ruchu pasażerskiego w I półroczu port nie notował od 2012 roku, kiedy w Gdańsku odbywały się mecze w ramach EURO 2012 - podano. Dargacz zwrócił uwagę, że w czerwcu lotnisko w jeden weekend z powodu remontu drogi startowej było zamknięte, co oznacza nieobsłużenie około 24 tys. pasażerów.

Tylko w czerwcu 2015 roku w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużono ponad 348 tys. pasażerów, co oznacza 6,2 proc. wzrost w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

Port poinformował, że w pierwszym półroczu 2015 r. najwięcej pasażerów przewieziono do Londynu (ponad 228 tys.), Warszawy (ponad 184 tys.) i do Oslo (ponad 128 tys.).

Najbardziej wypełnione były samoloty do Bristolu (w 94,6 proc.), Reykjaviku (92,6 proc.) i Manchesteru (91,6 proc.). Samoloty do Mediolanu i do Rzymu były wypełnione tylko w ok. 86 proc.

W I półroczu 2015 r. największy udział w przewozach z Gdańska miały Wizz Air (49,6 proc.) i Ryanair (24,5 proc.), następnie Lufthansa (8,3 proc.) i PLL LOT (7,6 proc.).

Port Lotniczy Gdańsk w pierwszym półroczu br. obsłużył 80,6 tys. osób w ruchu czarterowym, co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. Jako główny powód tego zjawiska port podaje ograniczenia operacyjne lotniska, to jest skróconą drogę startową w kwietniu i maju oraz zamknięcie lotniska w dniach 13-14 czerwca.

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy dobiega końca ostatni etap inwestycji w zakresie podniesienia kategorii podejścia, z tzw. CAT I na CAT II. Obecnie trwa certyfikacja.

Dzięki podniesieniu kategorii podejścia lotnisko będzie mogło przyjmować samoloty lądujące przy zasięgu widzialności na drodze startowej 350 m. Starty będą możliwe przy zasięgu widzialności 125 m. Dotychczasowe wartości to odpowiednio 550 i 450 metrów. Dargacz podał, że prawdopodobnie będzie to możliwe jeszcze w tym roku.

W sierpniu br. na gdańskim lotnisku otwarta ma być dla pasażerów część przylotowa nowego terminalu. Obecnie pasażerowie przylatujący do Gdańska korzystają ze starego terminalu.

Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie. W 2014 r. Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 3,288 mln pasażerów (wzrost o 15,6 proc. w stosunku do 2013 r.) i osiągnął zysk netto w wysokości ponad 29 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA