PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotniska aktywnym podmiotem na rynku nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 lut 2016 10:05

Lotniska aktywnym podmiotem na rynku nieruchomości

Miniony rok był rekordowy dla polskich portów lotniczych, które łącznie odprawiły ponad 30,5 miliona osób. To o blisko 3,5 mln więcej pasażerów niż w 2014 r.

REKLAMA

Dobre wyniki przyciągają do Polski nowych przewoźników, pojawiają się nowe połączenia. Zmienia się także jakość podróżowania, dbają o to nie tylko przewoźnicy ale także porty lotnicze, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podróżujących.

Największy wzrost wykazało lotnisko w Modlinie, z wynikiem ponad 2,5 mln podróżnych, czyli o blisko milion więcej niż w 2014. Na szczególną uwagę zasłużył również Kraków, balicki port pobił swój rekord i odprawił ponad 4 miliony podróżnych. W Katowicach-Pyrzowicach, przekroczona została magiczna bariera 3 milionów pasażerów. Na dobre wyniki polskich lotnisk największy wpływ miały konkurencyjne ceny oferowane przez tanich przewoźników.

Rok inwestycji

Największą metamorfozę w minionym roku przeszło krakowskie lotnisko, które po dwóch latach intensywnych prac oddało do użytku nowy terminal. Była to jedna z najważniejszych, spośród wielu inwestycji związanych z jego rozbudową. Nadal trwają prace remontowe w starej części terminala, po zakończeniu przebudowy nastąpi połączenie obu budynków. Szacuje się, że przepustowość portu po zakończeniu prac modernizacyjnych wzrośnie z 3,5 do ponad 8 mln pasażerów rocznie. Ponadto zostało uruchomione nowe połączenie kolejowe, łączące centrum miasta z balickim lotniskiem. Czas dotarcia Kolejami Małopolskimi na Dworzec Główny w Krakowie to 18 minut.

Podobnie sytuacja wygląda w Gdańsku, gdzie do użytku oddano nowy terminal z pełną infrastrukturą odlotową i przylotową, w tym 20 stanowisk check-in oraz 10 gate'ów przeznaczonych do odprawy pasażerów odlatujących do krajów strefy Schengen. Dzięki uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która ma swój przystanek przy lotnisku, Gdański Port Lotniczy przymierza się do rozpoczęcia realizacji idei Airport City, czyli nowej dzielnicy miasta z biurowcami, hotelami i centrami handlowymi.

Nie można zapomnieć także o warszawskim Lotnisku Chopina, na którym dobiegła końca modernizacja starej części terminala A. W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in.  48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych, a także 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. mkw. Warszawskie Lotnisko znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych portów w Europie wg portalu Sleeping in Airports, jego użytkownicy oceniali lotniska według czterech kryteriów: udogodnień, komfortu, czystości oraz jakości obsługi. 

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA