PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotniska regionalne liczą zyski

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2017 17:35

Lotniska regionalne liczą zyski Pixabay

Po trzech kwartałach br. 14 polskich portów regionalnych obsłużyło prawie 19 mln pasażerów, czyli o 2,4 mln więcej (15 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek Związek, w trzecim kwartale roku, tradycyjnie najlepszym dla europejskiej branży lotniczej, z siatki połączeń polskich portów regionalnych skorzystało ponad 7,7 mln podróżnych, czyli o ok. 950 tys. więcej (o 14 proc.) w porównaniu z okresem od lipca do końca września minionego roku.

W pierwszym kwartale br. w regionach obsłużono 4,6 mln podróżnych, czyli o ok. 450 tys. więcej (o 10 proc.) w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r., a w drugim kwartale br. - 6,65 mln pasażerów, o ok. 990 tys. więcej (o 17 proc.) niż w okresie od kwietnia do czerwca ub. roku

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w pierwszych dziewięciu miesiącach br. pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 584 tys. osób więcej, niż w tym samym okresie 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 531 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 480 tys. podróżnych.

Po trzech kwartałach 2017 r. polskie porty regionalne odnotowały 61-proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (podobny udział miały w całym 2016 r.). Tylko dwa z 14 polskich portów regionalnych nie miały w tym czasie wzrostu ruchu.

Jak ocenił kierujący związkiem szef Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artur Tomasik, tegoroczne wakacje zgodnie z przewidywaniami okazały się dobre dla portów regionalnych.

"Motorem kilkusettysięcznego wzrostu liczby pasażerów w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu byli przewoźnicy operujący na trasach regularnych. Z kolei w Katowicach i Poznaniu na wysoką dynamikę wzrostu ruchu większy wpływ miały czartery" - wskazał Tomasik.

"Cieszy rozwój mniejszych portów, które obsługują poniżej miliona pasażerów rocznie. Z tego grona szczególnie widoczne, znaczące wzrosty liczby podróżnych odnotowały: Szczecin, Lublin i Rzeszów" - zaznaczył prezes ZRPL.

W całym 2016 r., spośród 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych, z lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób (udział na poziomie 62 proc.). Zrzeszający te lotniska związek prognozuje, że w 2017 r. obsłużą one powyżej 24 mln pasażerów, osiągając wzrost na poziomie ok. 15 proc.

Według organizacji do takiego prognozowanego wyniku w znacznej mierze powinna przyczynić się szybko rosnąca siatka połączeń regularnych. W letnim rozkładzie lotów w ofercie portów regionalnych pojawiło się ponad 80 nowych tras.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA