PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotniska regionalne zyskały miliony pasażerów

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 16:28

Lotniska regionalne zyskały miliony pasażerów fot. Pixabay

W ub. roku 14 polskich portów regionalnych obsłużyło 24,34 mln pasażerów, czyli o prawie 3 mln więcej (14 proc.) niż w 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Związek szacuje, że w 2018 r. porty regionalne obsłużą około 26,5 mln podróżnych.

REKLAMA

Jak poinformowała w piątek organizacja, udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61 proc. Pozostałych 39 proc. (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Trzema największymi portami regionalnymi w 2017 r. w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów były: Kraków (5,83 mln), Gdańsk (4,6 mln) i Katowice (3,89 mln).

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w ub. roku pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 850 tys. osób więcej, niż w 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 670 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 600 tys. podróżnych.

Największy procentowy wzrost uzyskało lotnisko Olsztyn-Mazury, gdzie odprawiono o 122 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajęła Zielona Góra ze wzrostem o 88 proc., a trzecie Szczecin, gdzie procentowy wzrost ruchu wyniósł 23 proc.. Tylko dwa z czternastu portów nie obsłużyły więcej pasażerów niż w 2016 r. (Łódź i Bydgoszcz).

Według kierującego Związkiem Regionalnych Portów Lotniczych szefa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artura Tomasika 2017 r. był jednym z najlepszych w historii rozwoju polskich portów regionalnych.

"Wyraźny wzrost ruchu, który odnotowały praktycznie wszystkie lotniska świadczy, że są one ważnym elementem systemu transportowego kraju i pozytywnie wpływają na zrównoważony rozwój Polski. Warto zwrócić uwagę, że podział ruchu pomiędzy portami regionalnymi a hubem PLL LOT w Warszawie, ciągle kształtuje się w proporcjach 60 do 40" - wskazał Tomasik.

Zaznaczył, że podobne proporcje utrzymują się na rozwiniętych rynkach krajów Europy Zachodniej. Przywołał przy tym dane Eurostatu za 2016 r., zgodnie z którymi w Wielkiej Brytanii w regionach obsługiwano 60 proc. całości ruchu, a 40 proc. w hubach, we Włoszech i Francji - 55 proc. w regionach i 45 proc. w hubach; w Hiszpanii 52 proc. w regionach, a resztę w lotniskach tranzytowych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA