PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotnisko w Białymstoku zostanie rozbudowane

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2015 12:47

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do budowy na obecnym lotnisku sportowym Białystok-Krywlany utwardzonego pasta startowego. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na program funkcjonalno-użytkowy, który określi wszystkie szczegóły techniczne i finansowe inwestycji.

REKLAMA

W programie mają się znaleźć wszelkie analizy dotyczące inwestycji, m.in. kosztów, z podziałem inwestycji na etapy, opisane parametry techniczne i eksploatacyjne lotniska, łącznie z opisem typów samolotów, które będą mogły z niego korzystać. Miasto chce poznać warianty propozycji różnych rozwiązań wraz z uzasadnieniem, w którym należy uwzględnić zarówno wymagania techniczne jak i ekonomiczne. Oferty należy zgłaszać do 9 marca - można przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej miasta.

Na początku lutego prezydent Białegostoku i władze Aeroklubu Polskiego podpisali porozumienie będące podstawą do budowy na lotnisku Krywlany utwardzonego pasa startowego o długości 1 tys. 350 m, które będzie mogło obsługiwać małe samoloty zabierające ma pokład do 30 pasażerów. Lotnisko Krywlany miałoby dzięki temu zostać przekształcone w lotnisko użytku publicznego o tzw. ograniczonej certyfikacji.

Inwestycja ma kosztować ok. 20 mln zł i być gotowa w 2017 r.

Przy okazji podpisywania tego porozumienia, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że przygotowania ruszą niezwłocznie. Przetarg na program funkcjonalno-użytkowy to pierwszy krok. Prezydent mówił wówczas, że po ogłoszeniu tego przetargu rozpoczną się prace przy ogrodzeniu lotniska, a gdy program funkcjonalno-użytkowy będzie gotowy (wg. przetargu wykonawca ma mieć 4 miesiące na jego przygotowanie od dnia zawarcia umowy), będzie ogłoszony przetarg na dokumentację i na wykonanie inwestycji. Teren trzeba najpierw odwodnić. Budowa ma być realizowana na przełomie 2016/2017 r.

Budowa utwardzonego pasa startowego na Krywlanach jest bardzo oczekiwana w regionie, zwłaszcza po tym, gdy samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego, mimo że w poprzednich latach takie plany były. Najpierw były problemy proceduralne, także z wyborem lokalizacji, potem za zgodą Komisji Europejskiej unijne pieniądze zaplanowane na lotnisko w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013, wydano na drogi wojewódzkie. Ostatecznie z budowy zrezygnowano, gdy KE zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 nie będą przeznaczane pieniądze na budowę takich lotnisk. Uwzględniono również doświadczenia innych regionów, które lotniska wybudowały, a mają kłopoty z ich utrzymaniem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA