PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotnisko w Jasionce chce przyjmować więcej pasażerów

  • www.komunikaty.pl
  • 23 cze 2015 17:30

Prawie 12 mln zł kosztować będzie przebudowa drogi startowej na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). Prace prowadzone są tylko w nocy, dzięki temu lotnisko funkcjonuje normalnie. Inwestycja ma się zakończyć w sierpniu.

REKLAMA

W Jasionce przebudowane zostanie prawie 2 km drogi startowej. Głównym celem tej inwestycji jest dostosowanie drogi pod względem nachylenia podłużnego do obowiązujących przepisów. Wykonawcą prac jest firma Skanska.

Jak poinformował PAP kierownik robót z tej firmy Daniel Zastawny, prace obejmują część drogową, sanitarną oraz elektryczną. "Prace polegają głównie m.in. na naprawie pęknięć drogi startowej, przebudowie nawierzchni bitumicznej wraz z rowkowaniem oraz montażu opraw oświetlenia nawigacyjnego umieszczonych w drodze startowej i jej poboczach" - dodał.

Firma odpowiada również za regulację wysokościową świateł PAPI - czyli systemu świateł wskazujących precyzyjnie kąt ścieżki podejścia do lądowania. Aktualny stan zaawansowania prac to ok. 55 proc.

Zastawny podkreślił, że w pracach przy układaniu nawierzchni bitumicznej i frezowaniu drogi wykorzystywany jest m.in. system 3D. "System ten zainstalowany jest na frezarkach oraz rozkładarkach i służy do odpowiedniego wykonania pod względem wysokościowym profilu warstw nawierzchni bitumicznej" - powiedział.

Prace na drodze startowej prowadzone są w taki sposób, aby podrzeszowskie lotnisko mogło funkcjonować normalnie. Dlatego wszystkie prace odbywają się tylko w nocy, bez wyłączania całej drogi startowej z eksploatacji.

Jak tłumaczy przedstawiciel wykonawcy Marek Maczuga, prace prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach od 23.30, kiedy to ląduje ostatni samolot z Warszawy, a kończą się przed pierwszą operacją lotniczą o godzinie 5.55 rano. "Wyjątkiem jest noc z soboty na niedzielę, kiedy rozpoczynamy prace już o godz. 22, a kończymy o godz. 8 rano" - zaznaczył.

W nocne prace zaangażowanych jest m.in. ponad 120 pracowników oraz wiele maszyn, w tym np. cztery rozściełacze nawierzchni bitumicznej o szerokości do 8,5 m, cztery frezarki i 10 walców wibracyjnych.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, zanim rozpoczną się właściwe prace na drodze startowej, wszyscy pracownicy oraz sprzęt przechodzą kontrolę dostępu i kontrolę bezpieczeństwa przeprowadzaną przez Straż Ochrony Lotniska.

Przebudowa drogi to kolejna inwestycja firmy dla lotniska w Jasionce. Trzy lata temu Skanska wybudowała tutaj nowy terminal pasażerski.

Podrzeszowski port dysponuję drogą startową o długości 3 200 metrów. W 2014 r. lotnisko obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów i był to rekord w historii portu. W tym roku władze lotniska chcą poprawić ten wynik.

Z Jasionki można obecnie dotrzeć m.in. do Warszawy, Frankfurtu, Londynu, Manchesteru oraz East Midlands. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA