PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lotnisku w Szymanach rusza w styczniu

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2015 14:51

 Lotnisku w Szymanach rusza w styczniu fot. Fotolia

Na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna pracownicy ćwiczą odprawy pasażerów i bagażu. W ten sposób obsługa portu lotniczego przygotowuje się do pierwszych lotów, które zaplanowano na styczeń 2016 r. - podał dyrektor portu Tomasz Kądziołka.

REKLAMA

Obsługa lotniska będzie ćwiczyć przez najbliższe tygodnie. Przechodzimy szkolenia teoretyczno-praktyczne i nabyte podczas nich umiejętności musimy potwierdzić każdego dnia podczas ćwiczeń - powiedział Kądziołka.

Dodał, że po pierwszych dniach ćwiczeń już wiadomo, co trzeba poprawić. - Poprawić musimy czas odpraw biletowych i bagażowych. Procedury trzeba wypełniać, ale czas w jakim przeprowadzane są odprawy musi być krótszy- podkreślił dyrektor.

Obsługa lotniska ćwiczy także różne sytuacje i scenariusze, jakie mogą przydarzyć się na już funkcjonującym lotnisku. Chodzi na przykład o to, w jaki sposób muszą zachować się służby, gdy spostrzegą pozostawiony na terminalu bagaż bez opieki, jak odprawić pasażera, który zjawia się na lotnisku z psem albo z bagażem wielkogabarytowym. Obsługa ćwiczy także sytuacje, gdy pasażer się już "odprawił" ale nagle się rozmyślił i nie chce lecieć, albo w jaki sposób należy zaopiekować się pasażerem niepełnosprawnym czy dzieckiem pozostawionym bez opieki.

Na poniedziałkowe ćwiczenia w Szymanach zaproszeni zostali przedstawiciele służb celnych i straży granicznej.

W rolę pasażerów wcielają się studenci Wyższej Szkoły Policji z pobliskiego Szczytna.

- Bardzo sobie cenimy tę współpracę, studenci Szkoły Policyjnej są bardzo pomysłowi w wymyślaniu różnych zaskakujących scenariuszy- podkreślił Kądziołka.

Według zapowiedzi przedstawicieli spółki samorządu wojewódzkiego "Warmia i Mazury", port lotniczy w Szymanach ma zacząć odprawiać i przyjmować regularne loty 21 stycznia 2016 r. Na ten dzień zaplanował swój inauguracyjny lot pierwszy przewoźnik - Sprint Air, który podpisał umowę ze spółką na połączenia rejsowe do Krakowa i Berlina.

Aby na lotnisku w Szymanach mógł rozpocząć się regularny ruch lotniczy, port musi spełniać standardy, których potwierdzeniem będzie uzyskanie stosowanych certyfikatów wydanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie trwa ta procedura. Oprócz tych wymogów lotnisko zatrudni sokolnika, który zapewni "ochronę biologiczną" lotniska.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA