PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lublin stawia na rozwój turystyki w dolinie Bystrzycy

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2017 17:55

Lublin stawia na rozwój turystyki w dolinie Bystrzycy fot. Pixabay

Kąpieliska i przystanie kajakowe, ścieżki rowerowe, parki, place zabaw dla dzieci - takie m.in. propozycje zawiera koncepcja zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy w Lublinie, opublikowana we wtorek przez władze samorządowe.

REKLAMA

Zmiany obejmą ponad tysiąc hektarów terenów wzdłuż brzegów Bystrzycy, która przepływa przez Lublin na długości około 22 km. Inwestycje planowane są też na brzegach Zalewu Zemborzyckiego - zbiornika retencyjnego położonego na południowych obrzeżach miasta, w górnym biegu rzeki.

Realizacja koncepcji, zaplanowana na 10 lat, szacunkowo może kosztować około 600 mln zł. Władze samorządowe chcą sfinansować inwestycje głównie z funduszy unijnych, w tej i następnej perspektywie budżetowej. Opublikowanie koncepcji na stronach internetowych urzędu miasta rozpoczęło konsultacje społeczne, które mają potrwać do połowy lutego.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że zagospodarowanie doliny Bystrzycy to jeden z najtrudniejszych i najważniejszych projektów, nad którym pracują władze miejskie. - W perspektywie najbliższych lat miasto ponownie zwróci się ku swojej rzece. Bystrzyca i jej dolina nie będzie już wyodrębnioną częścią, nieprzystającą do tego, co jest obok. Będzie ważna dla przestrzeni miasta i życia w nim - zapowiedział Żuk na konferencji prasowej.

Żuk zaznaczył, że pierwsze prace w dolinie Bystrzycy rozpoczną się już wkrótce. W przyszłym roku ruszy urządzanie parku na terenie dawnego wysypiska śmieci przy ul. Zawilcowej, gotowa jest dokumentacja rewaloryzacji Parku Ludowego; w przyszłym tygodniu ma być przedstawiony plan zagospodarowania błoni w okolicach Zamku Lubelskiego. Te i kolejne inwestycje mają złożyć się na kompleksowy projekt.

- Projekt jest już dojrzały; praca przynosi dobry efekt, służy tworzeniu obszaru rekreacji, wypoczynku, poprawy estetyki - podkreślił Żuk.

Koncepcja przygotowana przez lubelską spółkę Autorskie Biuro Architektury Investprojekt-Partner 6 zakłada budowę około 50 km tras rowerowych i oddzielnych 50 km ścieżek pieszych. Brzegi rzeki połączy dziewięć nowych kładek, a 11 już istniejących będzie przebudowanych. Powstanie dziewięć przystani kajakowych, cztery plaże, w tym dwie z kąpieliskami w odpowiednio ukształtowanych zatokach, a także specjalne miejsce dla kąpieli zimowych dla Lubelskiego Klubu Morsów, z przebieralnią i barem.

Urządzony będzie nowy Park Nadrzeczny w rejonie ul. Janowskiej, z naturalnie tam rosnącą zielenią, Park Rusałka przy obiektach sportowych w Alejach Zygmuntowskich, Ogród Jordanowski sąsiadujący z Osiedlem Przyjaźni, a także kilka wybiegów dla psów. Wybudowanych ma być 31 parkingów pozwalających na pozostawienie samochodu na czas wypoczynku nad rzeką. Wytyczona będzie turystyczna trasa szlakiem młynów wodnych, z panelami informacyjnymi, przypominająca tradycje młynarskie na tych terenach.

Zmodernizowane będą obiekty Lubelskiego Klubu Jeździeckiego. Nad Zalewem Zemborzyckim zaplanowano centrum żeglarstwa i sportów wodnych. W miejscu, gdzie Bystrzyca wpływa do zalewu, powstać ma polder, którego zadaniem będzie usuwanie z wody zanieczyszczeń biogennych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA