PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Luksusowe nieruchomości - kto w nie inwestuje?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 04 gru 2017 15:40

Luksusowe nieruchomości - kto w nie inwestuje? mat.pras.

Robert Lewandowski w swoim apartamencie na Złotej 44 w Warszawie - wszyscy znamy te zdjęcia. Ale 20, 30 i 40 tys. zł za mkw. pod Wawelem? Niemcy, Brytyjczycy, Skandynawowie mówią, że to wciąż tanio. Polski rynek nieruchomości luksusowych rośnie w tempie 25 proc. rocznie. Problem jest jeden: takich inwestycji jest wciąż za mało.

REKLAMA

Segment nieruchomości premium i luksusowych w naszym kraju wciąż jest jeszcze dość młody. Jego początki sięgają wejścia Polski do Unii Europejskiej, a bardzo dynamiczny rozwój nastąpił w latach 2005-2007. Wedy też wielkość rynku zwiększyła się kilkakrotnie. Polska jest zarazem społeczeństwem młodych milionerów. Polacy wszystko, co aktualnie posiadają musieli w większości zdobyć sami. Ale to również dzięki temu bardzo szybko rośnie liczba osób zamożnych. Wpływa to pozytywnie na zwiększające się zainteresowanie ofertą nieruchomości z najwyższej półki - oceniają Piotr Śliwka i Arkadiusz Wojciechowski z Poland Sotheby’s International Realty - firmy zajmującej się nieruchomościami premium i luksusowymi.

Do bogacącego się polskiego społeczeństwa trzeba dorzucić zagranicznych inwestorów i turystów. Liczby ilustrujące te zmiany to rosnący w tempie ponad 20 proc. rocznie rynek lotniczy - za wzrosty nie odpowiadają już tylko tanie linie, a segment rozwijają przewoźnicy tradycyjni tacy jak SWISS, LOT, Lufthansa, Emirates, British Airways, QatarAirways, Air France z coraz lepiej wypełnioną klasą biznes. Nie tylko do Warszawy - rosną i Kraków, i Wrocław.

Wyższa półka

Tradycyjne linie wożą najbardziej wymagających pasażerów, Polska stała się dla nich poważną destynacją. Taka jest też najnowsza historia Sotheby’s International Realty - firma powstała w 1976 r., w odpowiedzi na potrzeby najbardziej prestiżowych klientów domu aukcyjnego Sotheby’s. W Polsce działają od 2014 r. Prawdziwy boom to jednak ostatnie lata.

Czym jest ta najwyższa półka? Śliwka i Wojciechowski w raporcie Sotheby’s o nieruchomościach premium i luksusowych w Polsce za rok 2016 piszą tak: - Pojęcie luksusu jest pojęciem płynnym. Dla większości jedne z podstawowych wyznaczników to rzadkość, unikatowość i niedostępność, jednak w przypadku nieruchomości percepcja luksusu może się różnić w zależności od miasta.

Prof. Greg Clark (międzynarodowy ekspert urbanistyki, doradzał m.in. OECD, Bankowi Światowemu, Urban Land Instytute; w 2015 r. otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego) dla Sotheby’s mówił: - Nie ma sztywnie określonej wykładni tego, gdzie w obrębie miasta zlokalizowany powinien być luksus, ale szukając go, rozróżniamy dwa podejścia. Pierwsze dotyczy lokalizacji i dostępności. Za luksusowe uznawane są te części miasta, w których mieszkańcy mają wyjątkowo swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju udogodnień. Drugie z podejść pozwala mówić o luksusowej lokalizacji w kontekście sąsiedztwa. Pewne jest jednak, że luksus powszechnie dostępny przestaje być luksusem.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA