PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Manufaktura jedną z największych atrakcji dla turystów

  • Autor: PAP
  • 08 lip 2013 09:02

Uniejów, Łęczyca, Tum, Łowicz oraz doliny rzek Warty i Pilicy to najczęściej - poza Łodzią - odwiedzane przez turystów miejsca w województwie łódzkim. W stolicy regionu turyści najchętniej odwiedzają centrum Manufaktura oraz najsłynniejszą ulicę miasta - Piotrkowską.

REKLAMA

W ostatnich latach na jedną z głównych atrakcji turystycznych woj. łódzkiego wyrasta Uniejów słynący z bogactwa gorących źródeł. Dzięki dotacjom unijnym powstał tam największy w Polsce kompleks termalno-basenowy położony u podnóży XIV-wiecznego zamku, otoczony parkiem z XIX wieku.

W Uniejowie organizowane są także imprezy z cyklu "Indiańskie lato" i Turniej Rycerski. Miłośnicy średniowiecza mogę też wybrać się latem na turniej rycerski do pobliskiej Łęczycy, słynącej z zamku wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Z jego historią wiąże się legenda diabła Boruty, który ponoć od wieków zamieszkuje jego lochy i strzeże skarbów. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalnego, które posiada znaczącą kolekcję "diabelskich" rzeźb.

Z Łęczycy tylko krok do Tumu, gdzie można podziwiać liczącą ponad 850-lat archikolegiatę - jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wybudowana została w latach 1141-1161 na miejscu wcześniej istniejącego opactwa benedyktyńskiego. Poza funkcją sakralną była miejscem ważnych zjazdów kościelnych, a także schronieniem dla okolicznej ludności podczas najazdów Litwinów, Prusów, Tatarów i Krzyżaków.

Najnowszą atrakcją historyczną regionu łódzkiego są odrestaurowane zamkowe ruiny w Inowłodzu w powiecie tomaszowskim. Rozbudowa i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego zakończyła się tuż przed wakacjami.

Łódzkie ma także bogatą ofertę dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Miłośnicy kajaków mogą wybrać się na spływy Szlakami Kajakowymi Pilicy i Warty, a pasjonaci jeździectwa przejechać najdłuższym szlakiem konnym w Europie. Szlak liczy prawie 2 tys. km, a na turystów czeka ponad 200 stajni, stadnin, ośrodków jeździeckich i gospodarstw agroturystycznych.

W regionie jest także ponad 100 szlaków rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki Łódzkiego - na dwóch kółkach można wybrać się na wyprawę m.in. szlakiem bursztynowym, pałaców i dworów czy Puszczy Bolimowskiej. Atrakcją turystyczną jest także Arboretum w Rogowie. Zgromadzono na jego terenie ponad 2 tys. gatunków i odmian roślin ze strefy umiarkowanej wszystkich części świata. Mieści się tu również alpinarium z bogatą kolekcją roślinności naskalnej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA