PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Metropolia chce jeździć na lotnisko. Nowe połączenia jeszcze przed wakacjami

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2018 13:16

Metropolia chce jeździć na lotnisko. Nowe połączenia jeszcze przed wakacjami fot. Pixabay

Nowe połączenia autobusowe na lotnisko Katowice w Pyrzowicach planuje uruchomić jeszcze przed wakacjami Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska. Autobusy miałyby jeździć co godzinę z Gliwic oraz Tychów przez Katowice i Sosnowiec.

REKLAMA

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązują m.in. jedna taryfa komunikacji miejskiej i bezpłatne przejazdy do 16. roku życia. GZM zdecydowała też o utworzeniu Zarządu Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji (od trzech dotychczasowych organizatorów). Do metropolitalnej sieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie ma też zostać włączona kolej.

Jeszcze w ub. roku przedstawiciele GZM zapowiadali, że jednym z pierwszych działań Zarządu Transportu Metropolitalnego będzie samodzielne uruchomienie w 2018 r. komunikacji autobusowej do lotniska Katowice. Jak przekazała rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, trwają już intensywne prace nad jak najszybszym uruchomieniem nowego połączenia.

"Wstępnie planujemy, aby stało się to jeszcze przed wakacjami, kiedy ruch pasażerski jest największy. Chcielibyśmy, aby autobusy wyjeżdżały z Gliwic oraz Tychów, a następnie przez Katowice i Sosnowiec dojeżdżały do Pyrzowic. Przyjęcie tego rozwiązania sprawi, że autobusy te ze miast początkowych wyjeżdżałyby co godzinę, a połączenia z Katowic odbywałyby się co pół godziny" - powiedział, cytowany przez Rożnowską, członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek.

Według wstępnych założeń cena biletu miałaby wynieść 14 zł. Odpowiadałoby to cenie biletu całodobowego, która będzie obowiązywał w GZM od 1 kwietnia, gdy w życie wejdzie ujednolicony cennik komunikacji miejskiej dla biletów okresowych. Będzie to oznaczało, że pasażer kupując bilet dla linii lotniskowej, będzie mógł podróżować również komunikacją miejską przez 24 godziny po całym obszarze Metropolii.

Obecnie dojazd z centrum Metropolii na oddalone o ok. 40 km na katowickie lotnisko zapewniają komercyjne kursy samorządowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach (kilkanaście kursów w każdą stronę dziennie). Cena za bilet normalny wynosi 27 zł, a czas przejazdu to 55 minut. Czas przejazdu nowym połączeniem Metropolii z Katowic byłby podobny.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA