PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miasta turystyczne chcą dłuższych wakacji

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2015 07:56

Apel o wydłużenie letnich wakacji lub zastosowanie ruchomego terminu, na wzór zimowych ferii, wystosowały w poniedziałek (27 kwietnia) do ministrów edukacji narodowej oraz sportu i turystyki miasta uzdrowiskowe i turystyczne zrzeszone w Związku Miast Polskich.

REKLAMA

Treść apelu, skierowanego do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata, przekazała w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sopocie Magdalena Jachim. Dokument w imieniu miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych należących do Związku Miast Polskich podpisali prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz Sopotu Jacek Karnowski.

Jak podkreślono w apelu, turystyka generuje w Polsce około 6 proc. PKB, rośnie liczba cudzoziemców odwiedzających nasz kraj i wzrasta także odsetek Polaków, którzy decydują się na spędzenie wakacji w kraju.

"W 2012 r. Polacy wzięli udział w 40,7 mln krajowych podróży turystycznych, co stanowi o 38 proc. więcej niż w 2011 r. Aby wzmocnić jeszcze tę pozytywną tendencję, która przekłada się bezpośrednio na wyniki branży turystycznej, apelujemy o rozważenie wprowadzenia zmian w kalendarzu szkolnym wakacji letnich" - napisali do ministrów autorzy apelu.

Zwrócili uwagę, że skrócenie dwa lata temu wakacji o cały tydzień w czerwcu oznaczało dla branży turystycznej straty finansowe. "Utrudniło także wypoczynek osobom gorzej sytuowanym, które wybierały chętniej tańsze oferty przedsezonowe" - podkreślili.

"Dlatego, jako przedstawiciele miast i gmin uzdrowiskowych oraz turystycznych zrzeszonych w Związku Miast Polskich, zwracamy się z apelem o minimum przywrócenie tygodnia wakacji i zakończenie roku szkolnego w przedostatni piątek czerwca. Jednak, wzorem polskich ferii zimowych oraz bazując na doświadczeniach innych krajów, apelujemy o rozważenie wprowadzenia systemu ruchomych wakacji letnich, w przedziale od 15 czerwca do 7 września" - podkreślono.

Gminy tracą na krótszych wakacjach

Przed obradami Zarządu Związku Miast Polskich, które odbyły się w piątek w Sopocie, Karnowski tłumaczył dziennikarzom, że aktualny termin wakacji od 1 lipca do 1 września powoduje, że w kurorcie jest za mało gości i turystów.

"Te rodziny, które mogłyby w czerwcu przyjechać na wypoczynek nie zrobią tego, bo trudno sobie wyobrazić, żeby zwalniali dzieci z zajęć z dwóch ostatnich tygodni roku szkolnego. W czerwcu przyjeżdżają tylko single i pary" - wyjaśnił prezydent Sopotu.

Jego zdaniem, rozwiązaniem możliwym do wprowadzenia już w tym roku byłoby rozpoczęcie wakacji w ostatnim tygodniu czerwca.

"Docelowo termin wakacji powinien mieć jednak charakter ruchomy. To spowoduje na pewno mniejsze ceny dla gości, bo byłby większy rynek na usługi, a dla miast większy dochód, bo zwiększyłaby się liczba wakacyjnych dni" - argumentował Karnowski.

Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek mówił, że obecne rozwiązanie: dwumiesięczne wakacje w jednym terminie ma "archaiczny charakter". "Zapomina się w państwie polskim o tym, że turystyka jest jednym z najbardziej dochodowych i najwięcej zatrudniających ludzi działów gospodarki" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA