PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Międzynarodowe Targi Poznańskie przejdą na własność miasta

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2015 13:20

Międzynarodowe Targi Poznańskie przejdą na własność miasta MTP, fot. pl.wikipedia.org

Umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) podpisał w poniedziałek w Poznaniu minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem. Odtąd 100 proc. udziałów spółki należeć będzie do Miasta Poznania.

REKLAMA

Do tej pory 60 proc. udziałów w spółce miał Skarb Państwa, do miasta należało pozostałe 40 proc. Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider polskiego przemysłu targowego, powstały w 1921 roku. Do lat '50 ub. wieku były spółką miejską. Później stały się jednostką Polskiej Izby Handlu Zagranicznego z siedzibą w Warszawie.

W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością z udziałem skarbu państwa. Od lat trwały zabiegi lokalnego samorządu o to, by miasto było jedynym właścicielem spółki.

"Niezmiernie się cieszę, że mogę tu być, finalizując, jako minister skarbu państwa, wdrażany od wielu lat plan rządu - plan decentralizacji państwa, nie tylko tej formalnej, administracyjnej, ale też tej gospodarczej" - powiedział w poniedziałek podczas uroczystości podpisania umowy minister Czerwiński.

Jak dodał, wierzy, że komunalizacja "rozwinie targi i rozwinie przedsiębiorczość". Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak podkreślił, że podpisana w poniedziałek umowa jest historycznym wydarzeniem.

"Od dziś Międzynarodowe Targi Poznańskie będą poznańskie w 100 procentach - nie tylko z nazwy. Dziękuję za zaufanie, którym rząd obdarzył samorząd" - powiedział.

"Targi są bardzo istotnym elementem promowania Poznania. Z pewnością ważnym obszarem (dla rozwoju targów) jest organizacja różnego rodzaju kongresów i miasto ma możliwość wspierania targów w zakresie ich pozyskiwania. Targi należą do przedsiębiorstw strategicznych, my nie oczekujemy od nich dywidendy" - dodał Jaśkowiak.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 55 proc. udziału w rynku targowym w Polsce i są, według informacji spółki, pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Targi są marką Poznania, taką markę buduje się przez lata. Poznań kojarzy się z targami, tak jak Wawel kojarzy się z Krakowem a Kolumna Zygmunta z Warszawą. To, co prezydent Jaśkowiak ma w ręku to swoista buława marszałkowska. Jak nią zarządzi to zależy od niego, ale wiem, że tu, w Poznaniu, poznaniacy, przedsiębiorczy ludzie, będą codziennie patrzeć, czy ich sprawy idą w dobrą stronę" - powiedział Czerwiński.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA