PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mieszkania na wynajem najszybciej zwracają się w Łodzi

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 06 kwi 2018 11:05

Mieszkania na wynajem najszybciej zwracają się w Łodzi Fot. pixabay

W największych polskich miastach średnia cena ofertowa wynajmu to równowartość od 0,27 do 0,39 ceny metra kwadratowego. Mieszkania kupowane z myślą o wynajmie nie muszą spełniać personalnych oczekiwań właściciela. Ważne, by pasowały do wymagań rynku i miały wysoką rentowność.

REKLAMA

- Żeby z powodzeniem inwestować w nieruchomości na wynajem, trzeba zacząć od otwarcia głowy na potrzeby ludzi, którzy się od nas różnią – mówi Kuba Karliński, założyciel firmy Magmillon. – Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Trudno przekonać się do zakupu mieszkania w dzielnicy, której nie lubimy albo lokalu w starym budownictwie, jeśli preferujemy nowe. Żeby osiągnąć sukces, trzeba jednak patrzeć na nieruchomość przez pryzmat popytu na rynku. Błędem wielu początkujących inwestorów jest przesadne skupianie się na własnym mieście, nawet jeśli gdzieś indziej da się zarobić więcej – dodaje Kuba Karliński.

W lutym najwyższa średnia cena ofertowa w przypadku wynajmu mieszkań średniej o wielkości 38-60 metrów kwadratowych, była w Warszawie. Mieszkańcy stolicy musieli liczyć się z wydatkiem 2837 złotych miesięcznie. W tym samym miesiącu średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkań sprzedawanych za pośrednictwem portalu domy.pl wyniosła 9097 złotych. Relacja potencjalnych przychodów z wynajmu do kosztu zakupu jednego metra to zatem 0,31. Jak podobny „wskaźnik rentowności wynajmu” wygląda w innych miastach?

Oczywiście porównanie ceny wynajmu do ceny zakupu mieszkania nie jest w pełni miarodajne. Nie uwzględnia kosztów utrzymania lokalu, nasycenia rynku podobnymi ofertami czy liczby potencjalnych najemców. Wskaźnik pokazuje jednak, że warto zwrócić baczną uwagę na te miasta, w których ceny mieszkań nie urosły jeszcze tak znacząco jak w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, czy Gdańsku.

Analizując potencjalne zyski z wynajmu w poszczególnych polskich miastach, trzeba jednak wziąć pod uwagę ich specyfikę. Przykładowo – w Krakowie czy Gdańsku o wiele bardziej zyskowne od tradycyjnego wynajmu może być udostępnianie mieszkania turystom na doby. W miastach z wieloma uczelniami warto zainteresować się natomiast mieszkaniami z nietypowym, jak na dzisiejsze standardy, układem, np. wieloma mniejszymi pokojami i oddzielną kuchnią. Taką nieruchomość łatwiej wynająć studentom, a często kosztuje mniej niż mieszkanie w nowym budownictwie.

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż zestawić ze sobą cenę mieszkania z ceną wynajmu i kupić nieruchomość tam, gdzie potencjalna rentowność jest najwyższa. Przed pochopnymi decyzjami przestrzega Kuba Karliński z Magmillon:

  • 1
  • 2
  • Bartosz 2018-04-10 11:41:09
    Również w Krakowie nie wygląda to źle ze względu na dużą liczbę studentów i młodych ludzi, którzy wynajmują mieszkania. Zainwestowałem w mieszkanie w Krakowie rok temu. Przy wyborze oferty najważniejsza była dla mnie lokalizacja, czym zajęło się biuro nieruchomości ABC Dom, które znalazło mieszkanie w centrum Krakowa, dzięki temu chętnych na wynajem nie brakuje, a dla mnie inwestycja jest bardzo opłacalna.
  • jerzy 2018-04-07 10:08:56
    ogólnie mieszkanie kupione pod wynajem to teraz bardzo fajna opcja na zarobek. Taka inwestycja szybciej się zwraca. trzeba tylko pamiętac, aby kupic to mieszkanie w dobrej lokalizacji. Ja na przyklad zdeydowałem sie na zakup apartamentu Lubicz w nadmorskiej miejscowości Rowy. To była świetna inwestycja, ponieważ jest to turystyczna miejscowość, a zapotrzebowanie na wynajem ogromne.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA