PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mieszkania zamiast biur, czyli nieruchomościowy recykling w stolicy

 • Autor: Piotr Capiga, associate w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield
 • 14 lis 2017 14:11

Mieszkania zamiast biur, czyli nieruchomościowy recykling w stolicy Piotr Capiga, associate w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Mieszkania zamiast biur - to nowy pomysł na zagospodarowanie pustostanów, których w wskaźnik w mało atrakcyjnych lokalizacjach sięga nawet kilkudziesięciu procent. Popularne stają się także przemiany z biurowca w hotel lub aparthotel. Nowe trendy komentuje Piotr Capiga, associate w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Warszawa, a w szczególności obszar na granicy Śródmieścia i Woli, jest obecnie wielkim placem budowy. Na terenie miasta w budowie jest ponad 700 tys. mkw biur. Duża aktywność deweloperów biurowych sprawia, że od kilku ostatnich lat średni współczynnik pustostanów w Warszawie oscyluje wokół 15 proc. O ile najpopularniejsze stołeczne biurowce są w stanie utrzymać prawie pełne wynajęcie, to w przypadku starszych obiektów biurowych, położonych w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, a także nowych inwestycji o zawyżonych stawkach najmu, wskaźnik pustostanów może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Duża podaż nowych biur ogranicza możliwość spadku poziomu pustostanów. W związku z tym, część wynajmujących zaczęła rozważać wprowadzenie nowych rozwiązań, być może początkujący nowy trend rynkowy.

Mieszkania zamiast biur

Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest w doskonałej kondycji. Popyt napędza z jednej strony poprawiający się stan finansów Polaków (wzrost wynagrodzeń liczony rok do roku wg. GUS to ok. 6 proc.), z drugiej – dostęp do tanich kredytów i chęć skorzystania z metod bezpiecznego inwestowania kapitału. Nie bez znaczenia jest duża podaż pracy, która wiąże się z napływem do Polski pracowników z innych krajów, co również pozytywnie przekłada się na rynek mieszkaniowy. Zainteresowanie jest duże, a roczna dynamika wzrostu cen jest na poziomie 3 proc.

Przygotowanie projektu biurowego jest procesem czasochłonnym. Po zabezpieczeniu odpowiedniej działki rozpoczyna się ok. 8-miesięczny proces projektowania, który kończy się wydaniem pozwolenia na budowę. Sama budowa to kolejne ok. 18 miesięcy, w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania projektu. Decyzja o rozpoczęciu większości aktualnie realizowanych inwestycji zapadła jeszcze kilka lat temu, gdy rynek nie był jeszcze nasycony.

Obecnie biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku biurowym oraz kondycję segmentu mieszkań, niektórzy deweloperzy decydują się na zmianę przeznaczenia obiektów z biurowych na mieszkaniowe. Przykładem może być tu inwestycja Infinicity. Inwestor, spółka ECI planował realizację kompleksu biurowego na warszawskim Służewcu, przy ul. Cybernetyki. W tej części miasta ze względu na dużą konkurencję deweloperzy mają największą trudność w skutecznym wynajęciu powierzchni. Deweloper zdecydował się zatem całkowicie zmienić funkcję inwestycji na mieszkaniową.

 • mlodziak88 2017-11-25 18:32:02
  Różne miejsca w zależności od położenia jeśli się dobrze zagospodaruje mogą bez problemu pełnić obie funkcje jednocześnie. Koneser na Pradze ma w projekcie Hotel i wiele przestrzeni handlowych a już dziś funkcjonuje tam wiele biur i mieszkań. Moim zdaniem takie multikomercyjne połączenia to fajne rozwiązanie.
 • JK 2017-11-17 18:31:35
  Ciekawy artykuł, miałem jednak nadzieję, że, co sugeruje tytuł, będzie on koncentrował się na zmianie funkcji istniejących budynków biurowych na mieszkania.
 • Kuba 2017-11-15 15:30:10
  Trudno polemizować z tezami artykułu, to wszystko są mierzalne dane. Natomiast tytułu artykułu słabo koresponduje z jego treścią - oprócz mieszkań jest sporo na temat hoteli.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA