PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mobilne technologie w służbie turystyki

  • Autor: PAP
  • 04 mar 2016 08:17

Mobilne technologie w służbie turystyki Fot. Fotolia

Powstała mobilna aplikacja dla zwiedzających dawne tereny gdańskiej stoczni oparta na relacjach kobiet zatrudnionych niegdyś w zakładzie. Użytkownicy aplikacji poznają stocznię m.in. dzięki wspomnieniom pracownic administracji, żłobka i traserni.

REKLAMA

Dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie aplikacja poprowadzi użytkowników po 21 punktach na terenach postoczniowych.

Na trasie spaceru znajdą się m.in. historyczna brama nr 2, Sala BHP, budynki stoczniowej dyrekcji, dawnych warsztatów szkolnych, pochylnie, miejsca po nieistniejącym szpitalu, stołówce, żłobku i domu kultury a także hale produkcyjne. "Będą to więc miejsca ważne dla funkcjonowania stoczni, ale też dla pracujących w niej kobiet" - powiedziała Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria, które przygotowało aplikację.

Dodała, że poza wspomnianymi miejscami, kobiety pracowały w stoczni m.in. w Zakładzie Budowy Silników, przy konserwacji statków czy w traserni - czyli miejscu, w którym na arkusze blachy nanoszono naturalnej wielkości rysunki poszczególnych części statków. "Kobiety w stoczni wykonywały niemal wszystkie zawody, także te, których standardowo nie kojarzymy z tą płcią, i miały duży wpływ na to, jak np. wyglądały produkowane w zakładzie statki" - powiedziała Miler.

W każdym z 21 punktów trasy (to nawiązanie do 21 postulatów sierpniowych), po której poprowadzi aplikacja, użytkownicy będą mogli posłuchać opowieści dawnych pracownic stoczni dotyczących danego miejsca czy obiektu. Aplikacja dostarczy też podstawowe informacje o danym budynku oraz zdjęcia, dzięki którym można będzie obejrzeć nieistniejące już budynki czy konkretne miejsce w przeszłości.

"Aplikacja zawiera też dział, dzięki któremu można będzie poznać rolę kobiet w gdańskich stoczniach począwszy od połowy XIX wieku. Mamy choćby dane, które mówią, że w okresie międzywojennym w stoczni pracowało nawet 20 procent kobiet. Opowiemy też o czasie wojny, gdy w stoczni pracowały przymusowe robotnice" - powiedziała Miler.

Premierę polskojęzycznej wersji aplikacji na platformę Android zaplanowano na 8 marca. Narzędzie dostosowano do potrzeb osób niedowidzących. W jego merytorycznym przygotowaniu pomagali stowarzyszeniu seniorki i seniorzy. Przetestowali oni także aplikację pod kątem jej przejrzystości i łatwości obsługi. W najbliższych planach jest też udostępnienie wersji anglojęzycznej.

Aplikacja powstała w ramach projektu "Stocznia jest kobietą", a konkretnie - trzeciej edycji tego przedsięwzięcia prowadzonego przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA