PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Model zarządzania aparthotelem tak samo ważny jak cena i standard lokali

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 15 lis 2017 08:28

Model zarządzania aparthotelem tak samo ważny jak cena i standard lokali Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners

Budowa aparthotelu to nie wszystko. Deweloper powinien na możliwie wczesnym etapie opracować i wdrożyć model zarządzania aparthotelem, który zapewni prawidłowe funkcjonowanie obiektu. - Odpowiednie ustalenie zasad zarządu powinno przełożyć się na zwiększone zyski z działalności hotelarskiej, komfort nabywców lokali i obniżyć koszty - mówi Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners.

REKLAMA

Zarząd aparthotelem można podzielić na dwa odrębne obszary. Pierwszym z nich jest zarząd prowadzoną w aparthotelu działalnością hotelarską. - Zarząd ten obejmuje wynajem mieszkań oraz świadczenie usług towarzyszących, takich jak wyżywienie, sprzątanie pokoi czy pranie. Zazwyczaj zarząd aparthotelem prowadzi wyspecjalizowany podmiot. W zależności od przyjętej struktury prawnej, zarząd ten może być realizowany przez zarządcę hotelarskiego w imieniu własnym (np. zarządca najpierw wynajmuje długoterminowo lokale od ich właścicieli, a następnie na zasadzie podnajmu udostępnia je zewnętrznym gościom) lub w imieniu właścicieli lokali - wyjaśnia Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners.

Drugim obszarem zarządzania, na który wskazuje ekspert, odróżniającym aparthotele od hoteli, są kwestie związane z zarządem nieruchomością wspólną. Nieruchomość wspólna powstaje w aparthotelach w wyniku wyodrębnienia w nich lokali jako odrębnych przedmiotów własności (z czym w przypadku hoteli nie mamy do czynienia).

- Co ciekawe, granica między tymi dwoma obszarami może być płynna. Przykładowo, basen zlokalizowany w obiekcie może wchodzić w skład nieruchomości wspólnej albo zostać wyodrębniony jako osobny lokal, który np. pozostanie wyłączną własnością dewelopera i będzie zarządzany przez operatora hotelowego - mówi Michał Urbański.

Kwestie związane z zarządem nieruchomością wspólną uregulowane są ustawą o własności lokali. Zgodnie z ustawą, właściciele lokali mogą umownie (w formie aktu notarialnego) określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

- W takim wypadku wskazana osoba przejmuje od wspólnoty zarządzanie nieruchomością w zakresie, w jakim zostanie to określone w stosownej umowie zawartej z zarządcą. Ustawa pozostawia znaczną swobodę w kształtowaniu warunków takiej umowy - mówi adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners.

Jeżeli operator hotelowy wyrazi na to zgodę, nie ma przeszkód by także jemu powierzyć zarząd nieruchomością wspólną (w ten sposób cały obiekt będzie zarządzany przez jeden podmiot). Szczególnie, że zarząd nieruchomościami został w ostatnim czasie objęty deregulacją i nie wymaga już posiadania specjalnej licencji. Wystarczy wykupienie stosownego ubezpieczenia.

  • 1
  • 2
  • czytelnik 2017-11-20 14:28:57
    Pierwsze słyszę aby w Aparthotelach były sprzedawane i wydzielane lokale, aparthotel ZAWSZE ma jednego właściciela. Największe sieci hotelowe posiadają wyodrębnione marki w tym zakresie i wystandaryzowane produkty. W takim systemie jak w artykule opisane zarządzanie ani franczyza nie byłyby możliwe. Cały artykuł jest zupełnie o czymś innym, jest o systemie condo.. To merytoryczna mizeria i fundamentalne braki jak na specjalistyczny portal. Pan mecenas mówi mądrze ale nie wie o czym..

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA