PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Modernizacja polsko-białoruskiego przejścia granicznego wstępem do budowy infrastruktury turystycznej

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 wrz 2015 15:18

178 mln zł kosztowała modernizacja polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach (Podlaskie), którego nowe obiekty oficjalne oddano w piątek do użytku. Od początku kwietnia jest to przejście międzynarodowe, wcześniej miało charakter bilateralny.

REKLAMA

Oznacza to, że mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak wcześniej - tylko Polacy i Białorusini.

Mogą tam być odprawiane samochody osobowe, autokary oraz samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony. Po rozbudowie przejście w Połowcach ma 18 ha i w ciągu doby może obsługiwać w obu kierunkach ok. 200 samochodów ciężarowych, dwa tysiące aut osobowych oraz 50 autokarów.

Pieniądze na inwestycje, które były realizowane od 2008 roku, pochodziły z kilku źródeł. 92,7 mln zł z budżetu państwa, 61 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a pozostała kwota: z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 i Funduszu Granic Zewnętrznych.

Ponieważ ze środków pochodzących ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy udało się zaoszczędzić w związku z kursami walutowymi 1,5 mln franków szwajcarskich, możliwa będzie jeszcze budowa na przejściu lądowiska dla śmigłowców - poinformowała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz. Powiedziała, że projekt związany z funduszami szwajcarskimi został w związku z tym przedłużony do końca 2016 r.

Uczestniczący w uroczystym oddaniu do użytku nowych obiektów szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki podkreślił, że nowy status przejścia - międzynarodowe - "pozwala wzmocnić kwestie bezpieczeństwa, kwestie przepływu gospodarczego". Powiedział, że przejście będzie "prawdziwą bramą" dla wszystkich tych, którzy chcą dobrych relacji sąsiedzkich i szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. Podczas briefingu prasowego dodał potem, że przejście jest jednym z najnowocześniej wyposażonych w sprzęt techniczny do odpraw granicznych. Na przejściu jest np. jedyne w Podlaskiem urzędzie RTG do prześwietlania zarówno ciężarówek jak i aut osobowych - poinformowali celnicy. Halicki mówił też, że "nie ma wątpliwości", że w ślad za przejściem w okolicy powstanie infrastruktura towarzysząca, np. hotele, restauracje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA