PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Modernizacja polsko-białoruskiego przejścia granicznego wstępem do budowy infrastruktury turystycznej

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 wrz 2015 15:18

178 mln zł kosztowała modernizacja polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach (Podlaskie), którego nowe obiekty oficjalne oddano w piątek do użytku. Od początku kwietnia jest to przejście międzynarodowe, wcześniej miało charakter bilateralny.

REKLAMA

Oznacza to, że mogą z niego korzystać obywatele wszystkich państw, a nie jak wcześniej - tylko Polacy i Białorusini.

Mogą tam być odprawiane samochody osobowe, autokary oraz samochody ciężarowe o masie do 7,5 tony. Po rozbudowie przejście w Połowcach ma 18 ha i w ciągu doby może obsługiwać w obu kierunkach ok. 200 samochodów ciężarowych, dwa tysiące aut osobowych oraz 50 autokarów.

Pieniądze na inwestycje, które były realizowane od 2008 roku, pochodziły z kilku źródeł. 92,7 mln zł z budżetu państwa, 61 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a pozostała kwota: z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 i Funduszu Granic Zewnętrznych.

Ponieważ ze środków pochodzących ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy udało się zaoszczędzić w związku z kursami walutowymi 1,5 mln franków szwajcarskich, możliwa będzie jeszcze budowa na przejściu lądowiska dla śmigłowców - poinformowała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz. Powiedziała, że projekt związany z funduszami szwajcarskimi został w związku z tym przedłużony do końca 2016 r.

Uczestniczący w uroczystym oddaniu do użytku nowych obiektów szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki podkreślił, że nowy status przejścia - międzynarodowe - "pozwala wzmocnić kwestie bezpieczeństwa, kwestie przepływu gospodarczego". Powiedział, że przejście będzie "prawdziwą bramą" dla wszystkich tych, którzy chcą dobrych relacji sąsiedzkich i szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. Podczas briefingu prasowego dodał potem, że przejście jest jednym z najnowocześniej wyposażonych w sprzęt techniczny do odpraw granicznych. Na przejściu jest np. jedyne w Podlaskiem urzędzie RTG do prześwietlania zarówno ciężarówek jak i aut osobowych - poinformowali celnicy. Halicki mówił też, że "nie ma wątpliwości", że w ślad za przejściem w okolicy powstanie infrastruktura towarzysząca, np. hotele, restauracje.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA