PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MSZ chce przyciągnąć turystów z Białorusi

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2014 15:47

Polska chciałaby zwiększyć liczbę punktów przyjmujących wnioski wizowe na Białorusi; zabiega też o zwiększenie liczby konsulów w tym kraju - poinformowało w czwartek MSZ podczas sejmowej komisji. To ważne - mówili posłowie - bo wiz dla Białorusinów powinniśmy wydawać więcej.

REKLAMA

O planach MSZ mówiła podczas czwartkowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk. Posłowie i przedstawiciele rządu dyskutowali o możliwościach usprawnienia procesu wydawania polskich wiz dla Białorusinów.

Jak powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, do resortu docierają sygnały o zdecydowanym spadku turystów z Rosji i Ukrainy, a lukę tę mogliby w jakimś stopniu wypełnić właśnie Białorusini. Białorusini w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy są zainteresowani nowymi kierunkami turystycznymi.

"Chcieliśmy dać wyraźny sygnał właśnie tuż przed sezonem zimowym, że są w Polsce mile widziani, że oczekujemy ich przyjazdu. Kwestia wydawania wiz ma tutaj szczególne znaczenie, zwłaszcza dla biur turystycznych" - podkreśliła Sobierajska. Zwróciła uwagę, że przyjazdy z tego kierunku "w dużym stopniu odbywają się w ramach zorganizowanych grup turystycznych, a nie tylko przyjazdów indywidualnych".

Posłowie i przedstawiciele organizacji turystycznych również mówili o potrzebie zwiększenia liczby wydawanych wiz dla Białorusinów. Mówiono też o problemach z dostępem do systemu e-konsulat i potrzebie zastosowania outsourcingu w procesie przyjmowania wniosków wizowych. Podkreślano, że problem stanie się jeszcze większy, gdy 25 stycznia zaczną obowiązywać wizy biometryczne.

Mówiono też o potrzebie wprowadzenia ułatwień dla grup zorganizowanych - a najlepiej wprowadzenia możliwości "wizowania" grup zorganizowanych w całości.

Kacperczyk podkreśliła, że Polska jest krajem, który wydaje najwięcej wiz dla Białorusinów. "W tym roku wydaliśmy 366 tys. 568 wiz, są one wydawane tylko przez trzy urzędy konsularne" - podkreśliła. Zaznaczyła też, że trzeba pamiętać o specyficznym charakterze warunków dla pracy konsularnej na Białorusi.

Jak mówiła, liczba wiz wydanych przez nasz kraj dla Białorusinów wzrosła o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ale wciąż obserwowany jest rosnący popyt na nie.

Kacperczyk zaznaczyła, że Polska starała się, aby wizy biometryczne zostały wprowadzone dla Białorusinów jak najpóźniej i działa na rzecz niedopuszczenia do negatywnych skutków tej zmiany. Wśród działań tych jest: stosowanie nowoczesnego wyposażenia informatycznego w urzędach konsularnych, wydawanie większego odsetka wiz wielokrotnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA