PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynku condo hoteli przetrwają najwięksi

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 sty 2014 09:26

Na rynku condo hoteli przetrwają najwięksi

Rynek condo hoteli w Polsce od kilku lat notuje nieustanny wzrost. Rośnie przy tym liczba inwestorów, które chcą skorzystać na dużym zainteresowaniu alternatywnymi inwestycjami. - Obecny rok przyniesie dalszą weryfikację projektów na tym rynku. Przewidujemy kontynuację umacniania pozycji największych i wiarygodnych podmiotów - ocenia w rozmowie z Propertynews.pl Jan Wróblewski, współzałożyciel i członek zarządu Zdrojowa Invest & Hotels. Jednocześnie firma planuje realizację kolejnych przedsięwzięć.

REKLAMA

Jak oceniają Państwo mijający rok, jeśli chodzi o sytuację na rynku condo hoteli?

Rynek condo hoteli w Polsce rozwija się w sposób umiarkowany od lat. To biznes z pogranicza rynku nieruchomości, turystycznego i finansowego. Kupujący to nie tylko inwestorzy, ale również osoby z emocjonalną i prestiżową motywacją decyzyjną, którzy chcą równolegle korzystać ze swoich luksusowych apartamentów. Stąd tego typu obiekty powstają na świecie przede wszystkim w miejscowościach wypoczynkowych, i tak też jest w Polsce. Rocznie w Polsce przybywa ok. 5-10 proc. ludzi zamożnych i doradcy z KPMG szacują ich liczbę nawet na 786 tys. osób. Poza tym, odpoczynek w 4- czy 5-gwiazdkowym hotelu to luksus dostępny dla osób, które zarabiają powyżej średniej krajowej.

Polacy coraz częściej traktują wakacje w kraju nie tylko jako alternatywę dla wyjazdów zagranicznych, ale jako dodatkowy urlop. Konflikty w popularnych destynacjach wypoczynkowych zniechęcają do dalekich wyjazdów, np. do Egiptu. Natomiast grupy konferencyjno-szkoleniowe często łączą sprawy zawodowe z dozą odprężenia. Ponadto inwestycje w infrastrukturę, w tym turystyczną i komunikacyjną (często ze środków unijnych), zwiększają atrakcyjność takich miejscowości.

Wydaje się, że na rynku nieruchomości komercyjnych okres niepewności mamy już za sobą. Poza tym dochodowe apartamenty wakacyjne ze względu na ruch turystyczny były odporne na tendencje spadkowe. Zwłaszcza popularne są inwestycje w najlepszych lokalizacjach, z widokiem na morze lub góry, w miejscowościach z dobrą marką i potencjałem. Z perspektywy rynku finansowego zawirowania powodowały odpływ środków na rzecz właśnie alternatywnych inwestycji charakteryzujących się stabilnością oraz regularnymi dochodami. Na pewno sprzyjają temu utrzymujące się w Polsce na bardzo niskim poziomie od zeszłego roku stopy procentowe, które powodują niskie oprocentowanie lokat - poniżej 3 proc. rocznie i kredytów hipotecznych - ok. 4-5 proc. Sytuacja ta zwiększa komparatywną przewagę jednostek w condo hotelach ze zwrotem ok. 6-8 proc. rocznie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA