PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najwięksi hotelowi gracze planują inwestycje w stolicy. Czy ten biznes będzie konkurencją dla biur?

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2016 11:08

Najwięksi hotelowi gracze planują inwestycje w stolicy. Czy ten biznes będzie konkurencją dla biur? Property Forum 2016

Nieruchomościowi gracze mają pieniądze i chcą inwestować, a ich zainteresowanie coraz częściej kieruje się z sektora biurowego na hotelowy. Najlepszym obszarem dla nowych przedsięwzięć hotelowych jest centralny obszar biznesowy stolicy - to wniosek z dyskusji na temat perspektyw rozwoju hoteli w Warszawie podczas Property Forum 2016.

REKLAMA

Branża hotelowo-turystyczna nie przeżywała w Polsce jeszcze tak dobrego czasu jak obecnie. - Wzrostowy trend dotyczy nie tylko Warszawy, ale całego kraju - mówił Adam Konieczny, Christie & Co.

Branża hotelowa ciągle na fali

Z danych STR Global, przedstawionych przez Adama Koniecznego wynika, że lepsze wyniki widać zarówno w obłożeniu, jak i średniej cenie za pokój. W pierwszym półroczu br. obłożenie było na poziomie 74,5 proc. versus 72,3 w 2015 r., a średnia cena wyniosła odpowiednio 293 zł wobec 277 zł. Daje to wzrost RevPAR-u na poziomie 9 proc. 

Dobre wyniki swoich obiektów potwierdzili wszyscy przedstawiciele sieci hotelowych, biorący udział w sesji.

- Orbis ma w Warszawie 12 hoteli, w różnych segmentach. Po raz pierwszy, od kilku lat, mamy do czynienia z sytuacją wzrostu średniej ceny, a nie tylko frekwencji – mówił Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis SA, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. – Uważamy, że Polska jest krajem bezpiecznym, a biorąc pod uwagę makroekonomię, wzrost PKB i inne czynniki, które mają wpływ na gospodarkę, spodziewamy się, że trend, jaki ukształtował się w Warszawie, utrzyma się jeszcze co najmniej przez kilkanaście miesięcy - dodał.

Z kolei o dwucyfrowym przyroście wskażnika RevPAR w obiektach należących do Satoria Group poinformował Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu.

- Ten wzrost średniej ceny, liczonej we wszystkich segmentach, obserwujemy właściwie od czasu Euro 2012 r. W Warszawie szczególnie widać to po cenach hoteli 5-gwiazdkowych. Z kraju o najniższej w Europie cenie w luksusowych hotelach, zbliżyliśmy się do średniej europejskiej. Rynek jest chłonny i akceptuje wyższe ceny - mówił Andrzej Wójcik.

Potrzeba optymalizacji kosztów

Wzrost średniej ceny to dobry sygnał dla rynku i powód do zadowolenia dla hotelarzy. Jednak już dziś zastanawiają się nad innymi możliwościami zwiększania przychodów. Zdaniem Gheorghe'a Cristescu, prezesa zarządu, Chopin Airport Development, trzeba pomyśleć o optymalizowaniu kosztów. - Mając blisko 90-procentowe obłożenie w naszych obiektach, musimy wziąć pod uwagę, że w pewnym momencie osiągniemy „szklany sufit” . Żeby zwiększyć przychody, trzeba z jednej strony dobrze zaplanować sprzedaż, z drugiej zaś przeanalizować koszty. Zauważam dużą profesjonalizację na rynku. Hotele działające pod międzynarodowymi markami inwestują w nowoczesne narzędzia komunikacyjne i w systemy dystrybucji. Z roku na rok koszty tych inwestycji rosną i uważam, że bieżącym wyzwaniem będzie dla nas ich optymalizacja – stwierdził Gheorghe Cristescu.  

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA