PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

NIK sprawdzi wydatki związane z organizacją Igrzysk Olimpijskich w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2014 15:54

Kontrola wydatków na przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 jest uzasadniona i potrzebna - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że wniosek w tej sprawie wpłynął już do NIK.

REKLAMA

"Zgodnie z procedurami wniosek jest w tej chwili opiniowany. Po uzyskaniu opinii decyzję w tej sprawie podejmie wiceprezes odpowiedzialny za kontrole doraźne. Osobiście wydaje mi się, że taka kontrola jest uzasadniona i potrzebna" - podkreślił Kwiatkowski.

Dodał, że jeśli w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o kontroli, to będzie ona prowadzona w drugiej połowie roku przez delegaturę NIK w Krakowie, a pierwszych informacji można się spodziewać pod koniec roku.

Jak zapowiedziała dyrektor delegatury NIK w Krakowie Jolanta Stawska, ewentualna kontrola będzie obejmowała wszystkie podmioty zaangażowane w przygotowania do ZIO 2022. "Będzie miała ona taki zakres, żebyśmy mogli odpowiedzieć, czy wydatki były legalne, rzetelne i gospodarne" - powiedziała. Jak podkreśliła, NIK nie kontrolowała do tej pory tego zadania.

Kwiatkowski zastrzegł, że NIK nie kontroluje w samorządzie celowości wydatków. "Nie odpowiadamy na pytanie, czy całe przedsięwzięcie było sensowne czy mniej uzasadnione" - podkreślił.

W najbliższą środę Rada Miasta ma przegłosować uchwałę o rezygnacji Krakowa ze starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Decyzja ta zakończy starania Polski i Słowacji o przeprowadzenie tej imprezy.

W referendum przeprowadzonym 25 maja mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji ZIO i Paraolimpiady w 2022 r. Negatywną opinię wyraziło 69,72 proc. głosujących. Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.

Tuż po referendum resort sportu poinformował, że zbada finansowe konsekwencje wycofania się Krakowa ze starań o ZIO. Ministerstwo Sportu i Turystyki miało podpisaną umowę na dofinansowanie ze środków budżetu państwa starań stolicy Małopolski o organizację imprezy.

Po rezygnacji Krakowa o prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. nadal ubiegają się cztery miasta: Pekin, Ałma-Ata, Lwów i Oslo. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA