PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowa atrakcja w Puszczy Rominckiej ma przyciągnąć turystów

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2014 16:36

Zakończono rewitalizację zabytkowego parku podworskiego w Bludziach (woj. warmińsko-mazurskie), w którym zachował się 300-letni dąb Dworzanin. Cenny starodrzew ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

REKLAMA

O udostępnieniu turystom zrewitalizowanej części dawnego zespołu dworsko-parkowego we wsi Bludzie Małe na Mazurach Garbatych poinformował PAP w środę dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski. Jak ocenił, udało się przywrócić temu miejscu pierwotny wygląd.

Wycięto krzewy zarastające park i wyeksponowano cenny starodrzew, w tym dwa pomniki przyrody - dębową aleję i dąb szypułkowy "Dworzanin" o średnicy pnia ponad 4 m. Drzewa poddano specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym, posadzono ponad 3,6 tys. roślin charakterystycznych dla XIX-wiecznych parków. Odtworzono osie widokowe i przebieg dawnych alejek. Zbudowano drewniane schody i kamienne ławki. Wytyczono ścieżkę dendrologiczną opisującą 14 rosnących tu gatunków drzew. Powstał też plac zabaw dla dzieci, parking i stojaki na rowery.

Założony przed 1879 r. majątek składał się z drewnianego dworu, parku i budynków folwarcznych. Po wojnie został rozparcelowany, a dwór użytkowany przez PGR podupadł i został rozebrany. Nie zachował się też cmentarz rodowy dawnych właścicieli majątku. Parkowe wzgórze ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe wpisano w 1987 r. do rejestru zabytków.

Dyrekcja Parku Krajobrazowego liczy, że dzięki rewitalizacji będzie to miejsce równie popularne wśród turystów, jak pobliskie wiadukty kolejowe w Stańczykach.

Prace sfinansowano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na projekt "ochrony cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów" przeznaczono ponad 2,8 mln zł. Uczestniczyło w nim osiem parków krajobrazowych. Wytyczenie nowych ścieżek przyrodniczych i rozbudowa tzw. małej infrastruktury turystycznej ma ograniczyć zwiedzanie jedynie do wyznaczonych miejsc.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA