PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ocalić od zapomnienia - zobacz relację z sesji Rynek uzdrowisk na EEC 2012

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 maj 2012 09:06

Ocalić od zapomnienia - zobacz relację z sesji Rynek uzdrowisk na EEC 2012

Choć przez lata do polskich uzdrowisk nie napływał kapitał, od jakiegoś czasu - wraz z inwestycjami w infrastrukturę i postępującym procesem prywatyzacji - ich wizerunek się poprawia. Uczestnicy sesji Uzdrowiska w Polsce, odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia oferty sanatoriów, wyjścia poza typowe lecznictwo sanatoryjne, wskazując tym samym pole do popisu dla inwestorów prywatnych.

REKLAMA

W Polsce do sprywatyzowania pozostało jeszcze siedem spółek uzdrowiskowych. - Prywatyzacja wydaje się najprostszym sposobem na podniesienie rentowności takich nieruchomości. W innym przypadku obiekty te będą „ubogimi siostrami" prywatnych sanatoriów i hoteli - przestrzegał podczas sesji Uzdrowiska w Polsce Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny.

W Polsce działa ponad 40 uzdrowisk, podczas gdy w Niemczech ponad 350, Włoszech - 330 i po ponad 100 w Hiszpanii i Francji. W całej Europie 80 proc. zakładów lecznictwa uzdrowiskowego znajduje się w rękach prywatnych, stanowiąc rentowny biznes. Tymczasem w Polsce te proporcje są zupełnie odwrócone.

Przyzwyczajenia i obawy przeszkodą w prywatyzacji
Zdaniem Jana Golby, przyczyną tego, że proces prywatyzacji uzdrowisk postępuje w Polsce wolno, są m.in. przyzwyczajenia i obawy ze strony pracowników, członków związków zawodowych i rządu.

Marcin Chmielewski, prezes zarządu KGHM TFI SA, wskazał też na liczne bariery piętrzące się przed inwestorami, takie jak przerost zatrudnienia, niedoinwestowane obiekty i silne związki zawodowe. Jego zdaniem to problemy nie do przeskoczenia dla mniejszych inwestorów, ale też stanowiące spory hamulec przed kolejnymi akwizycjami dla takich firm jak KGHM TFI. Wspomniał jednak o niezaprzeczalnych walorach polskich uzdrowisk, takich jak ich lokalizacja i zasoby naturalne.

Jan Golba podkreślił jednak, że ośrodki, które pozostały do sprywatyzowania, mają dobrze przygotowaną kadrę, co jest podstawą leczenia uzdrowiskowego i powinny stanowić łakomy kąsek dla inwestorów.

Zdaniem burmistrza, warunki dla inwestorów prywatnych są coraz korzystniejsze. W infrastrukturę zewnętrzną - turystyczną, rekreacyjną i komunalną uzdrowisk zainwestowano w ostatnim czasie ponad miliard zł. Barierę wciąż pozostała ich słaba dostępność komunikacyjna.
W walce o poprawę sytuacji polskich uzdrowisk niebagatelne znaczenie ma też stereotyp dotyczący postrzeganie tego typu lokalizacji i działających na ich terenie obiektów.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA