PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ocalić od zapomnienia - zobacz relację z sesji Rynek uzdrowisk na EEC 2012

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 maj 2012 09:06

Ocalić od zapomnienia - zobacz relację z sesji Rynek uzdrowisk na EEC 2012

Choć przez lata do polskich uzdrowisk nie napływał kapitał, od jakiegoś czasu - wraz z inwestycjami w infrastrukturę i postępującym procesem prywatyzacji - ich wizerunek się poprawia. Uczestnicy sesji Uzdrowiska w Polsce, odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia oferty sanatoriów, wyjścia poza typowe lecznictwo sanatoryjne, wskazując tym samym pole do popisu dla inwestorów prywatnych.

REKLAMA

W Polsce do sprywatyzowania pozostało jeszcze siedem spółek uzdrowiskowych. - Prywatyzacja wydaje się najprostszym sposobem na podniesienie rentowności takich nieruchomości. W innym przypadku obiekty te będą „ubogimi siostrami" prywatnych sanatoriów i hoteli - przestrzegał podczas sesji Uzdrowiska w Polsce Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny.

W Polsce działa ponad 40 uzdrowisk, podczas gdy w Niemczech ponad 350, Włoszech - 330 i po ponad 100 w Hiszpanii i Francji. W całej Europie 80 proc. zakładów lecznictwa uzdrowiskowego znajduje się w rękach prywatnych, stanowiąc rentowny biznes. Tymczasem w Polsce te proporcje są zupełnie odwrócone.

Przyzwyczajenia i obawy przeszkodą w prywatyzacji
Zdaniem Jana Golby, przyczyną tego, że proces prywatyzacji uzdrowisk postępuje w Polsce wolno, są m.in. przyzwyczajenia i obawy ze strony pracowników, członków związków zawodowych i rządu.

Marcin Chmielewski, prezes zarządu KGHM TFI SA, wskazał też na liczne bariery piętrzące się przed inwestorami, takie jak przerost zatrudnienia, niedoinwestowane obiekty i silne związki zawodowe. Jego zdaniem to problemy nie do przeskoczenia dla mniejszych inwestorów, ale też stanowiące spory hamulec przed kolejnymi akwizycjami dla takich firm jak KGHM TFI. Wspomniał jednak o niezaprzeczalnych walorach polskich uzdrowisk, takich jak ich lokalizacja i zasoby naturalne.

Jan Golba podkreślił jednak, że ośrodki, które pozostały do sprywatyzowania, mają dobrze przygotowaną kadrę, co jest podstawą leczenia uzdrowiskowego i powinny stanowić łakomy kąsek dla inwestorów.

Zdaniem burmistrza, warunki dla inwestorów prywatnych są coraz korzystniejsze. W infrastrukturę zewnętrzną - turystyczną, rekreacyjną i komunalną uzdrowisk zainwestowano w ostatnim czasie ponad miliard zł. Barierę wciąż pozostała ich słaba dostępność komunikacyjna.
W walce o poprawę sytuacji polskich uzdrowisk niebagatelne znaczenie ma też stereotyp dotyczący postrzeganie tego typu lokalizacji i działających na ich terenie obiektów.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA