PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ofensywa condo hoteli. 60 inwestycji do wyboru

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 lip 2015 11:51

Ofensywa condo hoteli. 60 inwestycji do wyboru Fot. Shutterstock

Rozwój rynku condo hoteli w Polsce przyspieszy. Tylko w tym momencie wakacyjne mieszkanie można kupić w jednym z 60 takich projektów - wynika z monitoringu REAS.

REKLAMA

W 2014 roku w projektach condohotelowych w Polsce zrealizowanych zostało blisko 1000 lokali. Na 2015 rok zaplanowanych jest ponad 1,5 tysiąca.

Ceny mieszkań wakacyjnych są bardzo zróżnicowane i mieszczą się w przedziale od 4 tys. do 23 tys. zł za metr kwadratowy netto. Najdroższe zlokalizowane są w rejonie Warmii i Mazur, a najtańsze nad morzem. Czy ten wzrost na rynku condohotelowym oznacza, że Polacy na wakacje chcą jeździć do własnego M czy może poszukują kolejnych możliwości inwestycyjnych?

Rynek nieruchomości condohotelowych jest w Polsce stosunkowo młody. Większość nawet najstarszych inwestycji tego typu nie liczy więcej, niż kilkanaście lat. Ożywienie w tym segmencie rynku widoczne było zwłaszcza w latach 2010-2012, kiedy realizowano liczne projekty condohotelowe, a temat inwestowania w lokale tego typu regularnie pojawiał się w mediach. Na rozwój segmentu nieruchomości condohotelowych wpływ miało wówczas wiele czynników. Wśród nich jednym z ważniejszych było poszukiwanie przez deweloperów korzystnej niszy w sytuacji załamania sprzedaży na klasycznym rynku mieszkaniowym. Na wzrost zainteresowania segmentem condohotelowym wpływały również przewidywania zwiększonego napływu turystów do Polski w związku z EURO 2012. Należy jednak podkreślić, że przy niewielkich rozmiarach rynku podjęcie niezależnych decyzji inwestycyjnych przez nawet zaledwie kilku deweloperów znacząco wpływało na skalę podaży.

Aparthotel czy condohotel?

Warto zauważyć, że pojęcie condohotel nie zostało dotychczas zdefiniowane ani w polskim ustawodawstwie, ani w oficjalnych kategoriach statystycznych GUS. Deweloperzy oferujący lokale na sprzedaż często dowolnie używają nazw condohotel i aparthotel. W krajach anglosaskich, skąd pochodzą te terminy, pojęcie condohotel definiuje raczej strukturę własności jednostek hotelowych (poszczególne jednostki hotelowe należą do różnych właścicieli, zarządzane są natomiast przez jednego operatora), natomiast termin aparthotel wiąże się z typem oferowanych jednostek hotelowych (są to niezależne lokale mieszkalne z aneksem kuchennym lub kuchnią, czyli z możliwością samodzielnego wyżywienia). W obu przypadkach obiekt zapewnia pełen serwis hotelowy.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA