PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Orbis liczy na poprawę wyników

  • Autor: Anna Pełka
  • 20 lis 2013 12:41

Orbis liczy na poprawę wyników

Grupa Orbis, która po trzech kwartałach ma 52,8 mln zł zysku netto, liczy na udany czwarty kwartał. Jeśli sytuacja gospodarcza w kraju będzie się dalej poprawiać, to przyszłoroczne wyniki grupy powinny być lepsze - poinformował w rozmowie z PAP Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

REKLAMA

"Jesteśmy optymistami co do czwartego kwartału. W połowie kwartału widać, że sytuacja jest lepsza niż w ubiegłym roku, powinniśmy notować wzrosty" - powiedział PAP Ireneusz Węgłowski.

Dodał, że dla wyników czwartego kwartału istotny będzie dodatkowo odbywający się w Warszawie szczyt klimatyczny COP19. "Na podstawie wstępnych zapowiedzi organizatorów liczyliśmy na więcej gości, ale mimo to, ta impreza powinna przynieść dodatkowy wzrost przychodów i będzie dla nas dochodowa" - powiedział wiceprezes.

Ocenił, że na dobre wyniki w czwartym kwartale wpływ powinna też mieć ogólna poprawa sytuacji gospodarczej, widoczna już w trzecim kwartale.
"Trzeci kwartał był pozytywny, wyniki były lepsze rok do roku. Nawet gdyby nie było konferencji klimatycznej, to poprawa we wskaźnikach makroekonomicznych wpłynie pozytywnie na wyniki w branży hotelowej w czwartym kwartale" - powiedział Węgłowski.

W trzecim kwartale Orbis miał 32,1 mln zł zysku netto wobec 29 mln zł rok wcześniej. EBIT wzrósł do 38,9 mln zł z 33,7 mln zł przed rokiem. EBITDA Grupy Hotelowej Orbis wyniosła 69,8 mln zł w ujęciu „like-for-like" w porównaniu do 60,9 mln zł w analogicznym okresie 2012 r.

Frekwencja w hotelach grupy w trzecim kwartale wzrosła o 2,7 pkt. proc. do 68,6 proc. Średnia cena za pokój spadła o 0,8 proc. do 211,5 zł, a przychód na jeden dostępny pokój (RevPAR) wzrósł o 3,1 proc., do poziomu 145 zł w ujęciu LFL.

Węgłowski ocenił, że wzrost wskaźnika RevPar to m.in. efekt wprowadzenia strategii wzrostu wolumenu sprzedaży, nastawionej na pozyskanie jak największej liczby gości. "Poszliśmy w kierunku podwyższenia wskaźnika frekwencji, ale zależało nam na tym, by przyciągnąć do naszych hoteli jak najwięcej gości w sytuacji wciąż ograniczonego popytu i wzrastającej konkurencji" - powiedział wiceprezes.

"Frekwencja w grupie wzrosła o prawie 9 pkt. proc. w segmencie ekonomicznym. To miało przełożenie na wzrost pozostałych wskaźników operacyjnych" - dodał.

Po trzech kwartałach grupa Orbis ma 52,8 mln zł zysku netto wobec ponad 67 mln zł rok wcześniej. EBITDA Grupy Hotelowej wyniosła 152,1 mln zł (spadek o ponad 9 proc. rdr). Wyniki są słabsze rok do roku, gdyż w zeszłym roku na rezultaty znaczny wpływ miały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA