PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Orbis negocjuje program obligacji. Środki mogą pójść na nowe projekty lub wykup hoteli

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2015 20:43

Orbis negocjuje program obligacji. Środki mogą pójść na nowe projekty lub wykup hoteli Fot. Orbis

Orbis negocjuje z bankami program emisji obligacji o wartości do 500 mln zł. Liczy na to, że pierwszą transzę o wartości ok. 300 mln zł zaproponuje rynkowi jeszcze w I połowie roku - poinformował PAP Marcin Szewczykowski, dyrektor finansowy spółki.

REKLAMA

"Prowadzimy zaawansowane negocjacje z bankami odnośnie programu emisji obligacji o wartości do 500 mln zł. Mamy nadzieję, że jeszcze w I połowie roku będziemy mogli zaproponować pierwszą transzę pięcioletnich obligacji o wartości ok. 300 mln zł, którą chcielibyśmy przeznaczyć w całości na spłatę kredytu" - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Szewczykowski, dyrektor finansowy Orbisu.

"Liczymy, że warunki tej nowej dla nas formy finansowania będą lepsze od obecnych" - dodał.

Szewczykowski poinformował, że kolejne transze Orbis może przeznaczyć na realizację nowych projektów lub buy-back, czyli wykup hoteli.

"Obecnie mamy 18 hoteli w leasingu i w przypadku części z nich istnieje opcja wykupu. Prowadzimy w tej kwestii analizy, rynek nam sprzyja, ale chcemy jeszcze sprawdzić, jak zostanie przyjęty nasz program obligacji" - skomentował.

Podczas konferencji wynikowej dyrektor finansowy mówił, że Orbis chce oprzeć swoją strategię finansowania na trzech filarach.

"Po pierwsze, są to poprawiające się przepływy operacyjne. Po drugie, poprzez zwiększenie portfela do ponad 100 hoteli, możemy efektywniej zarządzać aktywami, wyłapywać te niskodochodowe i inwestować w te o wyższych zwrotach. Po trzecie, wciąż mamy dużą przestrzeń do zwiększenia zadłużenia. Jeśli nadarzy się okazja do kupna lub modernizacji hotelu, to będzie to idealny moment, by zwiększyć lewar w celu poprawy efektywności" - powiedział.

Pytany przez PAP o poziom, do jakiego spółka mogłaby zwiększyć swoje zadłużenie, odpowiedział: "Jeśli weźmiemy pod uwagę cash flow to teoretyczny wskaźnik dług netto/EBITDA 3x będzie wciąż bezpieczny. Jeśli uwzględnimy bilans, to hipotetycznie zadłużenie mogłoby być jeszcze większe".

"Nasza sytuacja jest dobra. Na koniec I kwartału mieliśmy 120 mln zł gotówki, a zakładamy, że cash flow będzie rósł. W II kwartale osiągnęliśmy już break even" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA