PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Orbis podsumowuje 20 lat na parkiecie. Zobacz film

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 15 lis 2017 10:32

15 złotych - dokładnie tyle wynosiła pierwsza cena akcji Orbisu w dniu pierwszego notowania. Od wejścia firmy na Giełdę Papierów Wartościowych mija właśnie 20 lat, a my prezentujemy giełdową historię spółki w pigułce.

REKLAMA

Swoją przygodę z Giełdą Orbis rozpoczynał, jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, właściciel 53 hoteli i biura podróży z kapitalizacją 691 mln zł. Dzisiaj Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, oferująca ponad 20 tysięcy pokoi w 120 hotelach, wyłączny licencjodawca marek AccorHotels w 16 krajach. W hotelach Grupy Orbis i AccorHotels w Europie Wschodniej, każdego roku nocuje blisko 8 milionów gości. Przełomem w historii spółki okazało się strategiczne partnerstwo z grupą AccorHotels, która w roku 1999 podpisała z Orbisem pierwszą generalną umowę franchisingu oraz kupiła pakiet 20 procent akcji Orbis S.A. Dzisiaj udziały AccorHotels sięgają ponad 52 proc. akcji. Przez dwie dekady zmienił się też profil działalności spółki. W roku 2011, Orbis przeszedł restrukturyzację, której efektem jest koncentracja na hotelarstwie.

Nowa strategia przyniosła oczekiwane efekty. Przychody spółki zwiększyły się o 162 proc. na koniec 2016 roku wyniosły prawie 1,4 mld zł, a wartość rynkowa Orbisu szacowana jest na poziomie ponad 4 mld zł.

Prywatyzacja otworzyła drogę na parkiet

W czerwcu 1997 Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o upublicznieniu akcji Orbis SA. Sześć miesięcy od tej decyzji, 15 listopada 1997, akcje Orbis S.A. zadebiutowały na warszawskim parkiecie. Pierwsze notowanie akcji Orbis S.A. obwieścił giełdowy dzwon, który wspólnie wprawili w ruch z Wiesław Rozłucki, ówczesny prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i członkowie ówczesnego zarządu Orbisu, wśród których był dzisiejszy wiceprezes - Ireneusz Węgłowski.

- Orbis był pierwszą firmą z branży hotelarskiej, która zdecydowała się na publiczną emisję akcji. Wejście na parkiet i pozyskanie strategicznego inwestora było wtedy jednym z głównych celów spółki. W konsekwencji miało umożliwić Orbisowi długofalowy rozwój w Polsce i w regionie. Było to spore wyzwanie, ale dziś mogę przyznać, że dzięki współpracy z Accorem w pełni zrealizowane – tłumaczy Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis.

Po udanej emisji akcji Orbis na rynku regulowanym w roku 1997, spółka zadebiutowała w 2015 roku na rynku Catalyst gdzie przeprowadziła dwie publiczne emisje obligacji. Pozyskując z rynku 500 milionów zł.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA