PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Orbis szuka inwestorów chętnych na hotele

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2012 09:08

Orbis szuka inwestorów chętnych na hotele

Orbis prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi w sprawie refinansowania części nieruchomości hotelowych, rozważa ich sprzedaż w pakietach. Spółka zakłada też, że do końca roku pozbędzie się ostatnich aktywów Orbis Transport - poinformował PAP Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu.

REKLAMA

W ramach długoterminowej strategii "asset light" Orbis zamierza stopniowo refinansować i restrukturyzować część portfolio hotelowego, koncentrując się na działalności operatorskiej.

Ireneusz Węgłowski poinformował, że spółka prowadzi w tej sprawie rozmowy z inwestorami finansowymi, którzy mają hotele w swoim portfelu.
"Jesteśmy cały czas w poszukiwaniu inwestorów, funduszy, które mogą zrealizować z nami program +sale and lease back+ albo +sale and management back+. Za wcześnie, by mówić o konkretnych efektach, ale prowadzimy rozmowy" - powiedział, dodając, że celem jest sprzedaż hoteli w pakietach.

"Analizujemy różne konfiguracje hoteli w koszyku, które mielibyśmy w ten sposób zrefinansować. Sprzedaż w pakietach służyłaby dywersyfikacji ryzyka, chodzi o hotele położone geograficznie w różnych miejscach, działające w różnych segmentach rynku" - dodał.

"Nie mogę powiedzieć kiedy do tego dojdzie, ale mocno pracujemy nad tym projektem" - powiedział także.

Orbis kontynuuje sprzedaż aktywów niestrategicznych w ramach koncentracji na podstawowej działalności hotelarskiej. Spółka zbyła już Orbis Travel, Orbis Casino, sprzedała większość wydzielonych części przedsiębiorstw Orbis Transport, w tym PKS Gdańsk i aktywa wykorzystywane w ramach działalności wynajmu długoterminowego samochodów i zarządzania flotami pojazdów (CFM).

"W Orbis Transport został jeszcze Hertz, zajmujący się krótkoterminowym wynajmem samochodów. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani, by to sprzedać, aby skupić się na hotelarstwie, ale nie chcemy się z tym spieszyć po sprzedażach, do których doszło w ostatnim roku" - powiedział wiceprezes.

"Wydaje się, że do końca roku powinniśmy sobie poradzić ze sprzedażą Hertz, ale to będzie zależeć od warunków transakcji, od spełnienia naszych oczekiwań" - dodał.

Poinformował, że środki z upłynnienia aktywów posłużą spółce do dalszego rozwoju.

"Mamy potrzeby inwestycyjne. Budowa hoteli będzie angażować środki, są potrzeby związane z unowocześnianiem firmy, jej systemów. Miejmy też nadzieję, że walne zaakceptuje warunki wypłaty dywidendy" - powiedział.

Orbis informował wcześniej, że zaproponuje wypłatę dywidendy z zysku za 2011, chce też przygotować długoterminową politykę dywidendową.
Grupa Orbis wypracowała w 2011 roku 119,1 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 9,2 mln zł zysku w 2010 roku. Zysk operacyjny grupy wyniósł 161,4 mln zł wobec 42 mln zł zysku EBIT w 2010 roku. EBITDA z działalności kontynuowanej wzrosła o 65,1 proc. rdr do 287,6 mln zł.

Przychody netto ze sprzedaży wzrosły o 2,6 proc. rdr do 718,9 mln zł w porównaniu z 700,8 mln zł rok wcześniej.

W 2011 roku grupa Orbis wydała na inwestycje 143,8 mln zł wobec 91,7 mln zł rok wcześniej, z czego Grupa Hotelowa przeznaczyła na inwestycje 80,4 mln zł, a Orbis Transport 63,4 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA