PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Orbis zamyka półrocze ze spadkiem przychodów. Prognozy są jednak optymistyczne

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 sie 2013 11:58

Orbis zamyka półrocze ze spadkiem przychodów. Prognozy są jednak optymistyczne

W I półroczu br. przychody spółki Orbis SA spadły do poziomu 309,3 mln zł, tj. o 10,3 proc. „like-for-like" - podała firma w komunikacie.

REKLAMA

- W drugim kwartale 2012 roku na rynek hotelowy w Polsce bardzo korzystny wpływ wywarła organizacja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W związku z tym, bezpośrednie porównania z wynikami roku poprzedniego, nie są miarodajne. Znaczące wzrosty średniej ceny (ADR) odnotowane na głównych rynkach w: Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Poznaniu i Krakowie były w 2012 roku źródłem dodatkowych zysków przewyższających 12 mln zł. Tak wysoka baza roku poprzedniego jest powodem znaczącego spadku przychodów spółki do poziomu 309,3 mln zł - komentuje Laurent Picheral, prezes Orbisu.

Realizacja strategii wzrostu wolumenu sprzedaży w pierwszym półroczu 2013 roku przyniosła zwiększenie frekwencji (OR) w ujęciu „like-for-like" o 3,9 p.p., do poziomu 55,9 %. Korzystne zmiany odnotowano zwłaszcza w segmencie hoteli ekonomicznych, gdzie frekwencja w ujęciu „like-for-like wzrosła o +7,2 p.p. (do 61,7%), w porównaniu do wzrostu o 2,8 pp (do 53,9%) w hotelach wyższej i średniej kategorii.

Jak podaje spółka, spadek przychodu na jeden dostępny pokój (RevPAR) w ujęciu rok do roku wynikał głównie z wyjątkowo wysokiego poziomu cen w 2012 roku, na który wpływ wywarły przede wszystkim Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Firma koncentruje się na działalności hotelarskiej i konsekwentnie pozbywa się innych aktywów. W pierwszym półroczu 2013 roku Orbis przeprowadził transakcję sprzedaży firmy wynajmu samochodów, tzn. pozostałej części spółki Orbis Transport. Wspomniana transakcja oznacza całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności w branżach innych niż hotelarska. 

Jak zapowiadano wcześnie rozwój firmy będzie następować w oparciu o model „asset light". W pierwszym półroczu 2013 roku podpisane zostały kolejne trzy umowy franczyzy na hotele: ibis Styles Wałbrzych (130 pokoi) oraz dwa nowe hotele ibis Styles Wrocław (130 pokoi) i ibis Styles Siedlce (100 pokoi), których otwarcie jest planowane odpowiednio na lata 2014 i 2015. Łącznie w pierwszym półroczu 2013 roku sieć hoteli należących do Grupy Orbis powiększyła się o 3 nowe obiekty.

W pierwszym półroczu 2013 roku Grupa Hotelowa Orbis zrealizowała nakłady inwestycyjne w wysokości 43,6 mln zł, przede wszystkim na modernizacje hoteli oraz na zakończenie budowy hotelu Novotel w Łodzi, którego otwarcie nastąpiło w maju. Novotel Łódź oferuje gościom 161 pokoi wyposażonych zgodnie z najnowszą koncepcją projektową marki Novotel.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA