PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Organizacja Euro 2012 nie przyniosła tak istotnego napływu turystów jak oczekiwano

  • Autor: Nikodem Chinowski (PAP)
  • 03 paź 2012 13:53

Organizacja Euro 2012 nie przyniosła tak istotnego napływu turystów jak oczekiwano

Liczba zagranicznych turystów nocujących w Polsce w I połowie roku wzrosła o 13 proc. i wyniosła 6,7 mln - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński. Instytut szacuje, że w czerwcu liczba turystów wyniosła 520 tys., o 16 proc. więcej rdr. W całym 2012 r. liczba turystów nocujących w Polsce wzrośnie do 14,4 mln wobec 13,4 mln osób w 2011 roku.

REKLAMA

"Szacujemy, że w I półroczu liczba turystów, którzy nocowali w naszym kraju wyniosła ponad 6,7 mln, co oznacza, że w ujęciu rocznym zanotowaliśmy wzrost o 13 proc. Wszystkich cudzoziemców, którzy w tym czasie przyjechali do Polski oceniamy na nieco ponad 33 mln, czyli o 10 proc. więcej" - powiedział w rozmowie z PAP Łopaciński.

Krzysztof Łopaciński ocenia, że organizacja EURO 2012 nie przyniosła tak istotnego napływu turystów jak można było się spodziewać.

"Instytut szacuje, że w czerwcu w Polsce nocowało 520.000 zagranicznych turystów. Jest to o 16 proc. więcej niż w czerwcu zeszłego roku. W skali całego półrocza jest to niewielka liczba, mniej niż 10 proc. Nie należy więc spodziewać się, że EURO 2012 znacząco poprawi wyniki całego roku" - powiedział.

"Z drugiej jednak strony, cześć przyjazdów, które mogły mieć miejsce w czerwcu zostało przez EURO 2012 odłożone w czasie. Dotyczy to zarówno przyjazdów turystycznych, jak i służbowych. Oznacza to, że kolejne miesiące po czerwcu mogą wykazać zwiększona dynamikę przyjazdów" - dodał.

Zdaniem Instytutu Turystyki, przychody z ruchu turystycznego w I półroczu 2012 r. wzrosły względem I półrocza 2011 r.

"Dokładnych danych jeszcze nie posiadamy, jednak widać, że łączne przychody dewizowe kraju spadły. W odniesieniu do samych turystów przychody wzrosły, jednak cudzoziemcy odwiedzających Polskę na jeden dzień ograniczyli wydatki" - powiedział.

"Szacujemy, że przeciętne wydatki jednego turysty w I półroczu ukształtowały się na poziomie 344 dolarów, co oznacza spadek o 8,5 proc. rdr. Straty te są jednak rekompensowane większą liczbą przyjeżdżających turystów" - dodał.

Łopaciński ocenia, że spadki przychodów z ruchu turystycznego wynikają m.in. z niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz z mniejszej liczby Polaków na emigracji.

"Normą jest, że Polacy pracujący czy mieszkający za granicą zapraszają swoich zagranicznych znajomych do Polski. To generuje ruch i wydatki. Warto podkreślić, że przychody z turystyki spadły wśród turystów z dość bogatych krajów jak Wielka Brytania, Skandynawia czy Włochy, a więc tam gdzie w ostatnich latach występowała liczna grupa Polaków" - powiedział.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA