PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ożywienie na hotelowym rynku inwestycyjnym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 lip 2012 14:12

W ubiegłym roku zanotowano ożywienie na hotelowym rynku inwestycyjnym. W 2011 roku miało miejsce 12 transakcji obiektami hotelowymi o łącznej wartości przekraczającej 130 mln euro. Kolejne dwie transakcje zamknięto w pierwszej połowie br. - wynika z informacji Polish Properties Sp. z o.o.

REKLAMA

Największe transakcje na rynku hotelowym od początku ub.r. obejmują sprzedaż przez Europa Fund II and Warimpex Finanz und Beteiligungs for Wenaasgruppen Hotelu Sobieski w Warszawie za 50 mln euro oraz sprzedaż przez Orbis SA dla Royal Starman Bristol Hotelu Bristol w Warszawie za 19,5 mln euro.

Inna znacząca transakcja to sprzedaż przez Skarb Państwa 95 proc. udziałów w uzdrowisku w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą Uzdrowisko Konstancin-Zdrój za 16,6 mln euro.

Jak podają eksperci Polish Properties, uzdrowiska stały się poszukiwanym produktem inwestycyjnym. W 2011 roku sprzedano cztery obiekty tego typu, a kilka kolejnych jest w trakcie procesu sprzedaży.

Główni inwestorzy w tym sektorze to Uzdrowiska Polskie Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych oraz KGHM Polska Miedź, którzy w 2011 roku nabyli odpowiednio trzy i jedno uzdrowisko.

Najbardziej aktywnym graczem na rynku hotelowym jest Orbis SA, który w 2011 roku sprzedał cztery hotele, a na dwa kolejne podpisał przedwstępne umowy sprzedaży.

Najwyższe ceny sprzedaży za pokój hotelowy w 2011 znacznie przekraczały 100 000  euro (na przykład hotel Sobieski w Warszawie i hotel Francuski w Krakowie sprzedany za ponad 5 milionów euro), jednak w opinii Polish Properties znacznie wyższe ceny mogą być obecnie osiągnięte ze sprzedaży 5-gwiazdkowego hotelu w Warszawie za cenę przekraczającą 250 000 euro za pokój.

Większość hoteli sprzedanych w Polsce było zlokalizowanych w Warszawie i w Krakowie. W latach 2006-2012 ponad 45 proc. wszystkich transakcji dotyczyło hoteli zlokalizowanych w tych dwóch miastach.

Jednak w ostatnim czasie odnotowaliśmy wzrost zainteresowania hotelami w miastach mniejszych oraz w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych takich jak Zakopane, Świnoujście, Kołobrzeg i Konstancin-Jeziorna.

Na hotelowym rynku inwestycyjnym, częściej niż w przypadku pozostałych rynków komercyjnych, stronami transakcji są podmioty polskie, głównie jednak po stronie sprzedającego. Wynika to z dużego rozdrobnienia rynku hotelowego, gdzie niemal 90 proc. hoteli należy do inwestorów indywidualnych lub niewielkich grup kapitałowych.

W 2011 roku odnotowano najwyższy w historii wzrost liczby hoteli w Polsce - na koniec roku istniało ich ponad 2 100, czyli o ok. 11 proc. więcej w porównaniu do 2010 roku.

Biorąc pod uwagę liczbę hoteli w trakcie budowy, podobnego wzrostu możemy się spodziewać w 2012 roku. W 2011 roku wzrósł również średni stopień wykorzystania pokoi, który wyniósł niemal 44 proc. (o ponad 2 punkty procentowe więcej niż w 2010).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA