PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pałac pod Olsztynem czeka na inwestora

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2015 11:44

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystawił na sprzedaż XIX-wieczny neorenesansowy pałac w Klewkach pod Olsztynem. Zabytkowy budynek od 11 lat stoi pusty i niszczeje, bo rolniczego samorządu nie stać na remont.

REKLAMA

Jak poinformował w środę PAP dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jacek Kuczajowski, cena minimalna za pałac o powierzchni ponad 1 tys. m kw. i park zajmujący ponad 4 ha została ustalona na 1 mln zł. Rolniczy samorząd czeka na oferty do połowy maja.

To kolejna próba sprzedaży tego obiektu. Przed rokiem Izba wybrała już oferenta, który zadeklarował, że kupi nieruchomość za ponad 1 mln zl. Jednak ostatecznie - jak wyjaśnił Kuczajowski - zwycięzca przetargu zrezygnował. Dlatego tym razem zainteresowani muszą wpłacić 50 tys. zł jako zabezpieczenie w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy.

Rolniczy samorząd liczył, że nieruchomość ze względu na atrakcyjne położenie szybko znajdzie nabywców. Klewki są powszechnie znane od 2001 roku, gdy Andrzej Lepper w sejmowym wystąpieniu - powołując się na swojego informatora - pytał o talibów rzekomo lądujących w tej wsi. Pałac stoi nad kanałem łączącym jeziora Klebarskie i Linowskie przy drodze krajowej z Olsztyna do Szczytna.

Ponad 11 lat temu przekazała go Izbie Rolniczej na siedzibę Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Po przejęciu zabytku wyremontowano dach, a potem dokonywano tylko drobnych napraw. Od tego czasu budynek stoi pusty i niszczeje. Rolniczego samorządu nie stać na gruntowny remont, którego koszt szacowany jest na ok. 5 mln zł. Rewaloryzacji wymaga też park w stylu angielskim, w którym najstarsze drzewa mają po 250 lat. Dlatego Izba kupiła pomieszczenia biurowe w Olsztynie i próbuje sprzedać nieruchomość w Klewkach.

Neorenesansowy, stylizowany na włoski, pałac w Klewkach zbudowano prawdopodobnie w 1801 roku, a ok. 1861 roku i później przebudowano. Kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Po wojnie dawny majątek ziemski przejął państwowy zakład rolny. Obecnie obiekt nie jest udostępniany do zwiedzania turystom.

Licząca 1,5 tys. mieszkańców wieś Klewki w gminie Purda istnieje od 1352 roku. Nazwa tej miejscowości (niem. Klaukendorf) pochodzi od pierwszego właściciela, pruskiego rycerza Clauko von Hohenberga.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA