PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pałac w Rogalinie otwarty dla gości

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2015 07:30

Odnowienie Rogalina to sprawa bez precedensu w historii muzealnictwa - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.

REKLAMA

Odnowienie dzięki środkom UE głównego gmachu rezydencji w Rogalinie nie miało precedensu w historii polskiego muzealnictwa - powiedziała w sobotę minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu -zaznaczyła.

Minister kultury wzięła udział w uroczystości zakończenia rewaloryzacji tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Do Rogalina (Wielkopolskie) przyjechał też z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski.

Rogalin - najwybitniejszy przykład architektury

Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji, dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenie w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

"Oddanie do użytku po tym wieloletnim remoncie rezydencji w Rogalinie to nie tylko wielki dzień dla polskiego państwa, dla Wielkopolski, dla rodu Raczyńskich, ale także dla polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki. Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych jakie mamy na ziemiach polskich" - powiedziała Omilanowska.

Wirydiana Rey: odnowiony pałac będzie przyciągał rzesze zwiedzających

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała, że choć przez lata starano się o renowację rogalińskiej rezydencji po wojennych zniszczeniach, dopiero po wstąpieniu Polski do UE udało się zdobyć na ten cel stosowne środki. Modernizacja pałacu współfinansowana była ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

"Dzięki tym środkom (z UE) udało się wyremontować ten główny gmach, ale przede wszystkim dokonać czegoś bezprecedensowego w historii polskiego muzealnictwa: podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu, do najdrobniejszego detalu, w oparciu o zdjęcia i przedwojenną dokumentację" - powiedziała.

Bronisław Komorowski przypomniał podczas uroczystości, że w czasie remontu rogalińskiego kompleksu, dzieła w nim zgromadzone - m.in. obrazy Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej - można było oglądać w Pałacu Prezydenckim. Podziękował za to, podkreślając, że była to okazja dla tysięcy osób zwiedzających Pałac, żeby te dzieła zobaczyć i poczuć dumę "z wielkości Polski i z wielkości Wielkopolski również".

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA