PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pałac w Rogalinie otwarty dla gości

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2015 07:30

Odnowienie Rogalina to sprawa bez precedensu w historii muzealnictwa - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.

REKLAMA

Odnowienie dzięki środkom UE głównego gmachu rezydencji w Rogalinie nie miało precedensu w historii polskiego muzealnictwa - powiedziała w sobotę minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu -zaznaczyła.

Minister kultury wzięła udział w uroczystości zakończenia rewaloryzacji tamtejszego zespołu pałacowo-parkowego. Do Rogalina (Wielkopolskie) przyjechał też z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski.

Rogalin - najwybitniejszy przykład architektury

Kompleks pałacowo-parkowy w Rogalinie jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Przez przeszło dwa lata trwał kosztujący ponad 38,6 mln zł drugi etap modernizacji i rewaloryzacji, dzięki któremu odtworzono historyczne wnętrza i otoczenie w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

"Oddanie do użytku po tym wieloletnim remoncie rezydencji w Rogalinie to nie tylko wielki dzień dla polskiego państwa, dla Wielkopolski, dla rodu Raczyńskich, ale także dla polskiego muzealnictwa i polskiej historii sztuki. Rogalin to jedna z najlepszych realizacji architektonicznych jakie mamy na ziemiach polskich" - powiedziała Omilanowska.

Wirydiana Rey: odnowiony pałac będzie przyciągał rzesze zwiedzających

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniała, że choć przez lata starano się o renowację rogalińskiej rezydencji po wojennych zniszczeniach, dopiero po wstąpieniu Polski do UE udało się zdobyć na ten cel stosowne środki. Modernizacja pałacu współfinansowana była ze środków unijnych - z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

"Dzięki tym środkom (z UE) udało się wyremontować ten główny gmach, ale przede wszystkim dokonać czegoś bezprecedensowego w historii polskiego muzealnictwa: podjęto wysiłek precyzyjnego zrekonstruowania wyposażenia wnętrz pałacu, do najdrobniejszego detalu, w oparciu o zdjęcia i przedwojenną dokumentację" - powiedziała.

Bronisław Komorowski przypomniał podczas uroczystości, że w czasie remontu rogalińskiego kompleksu, dzieła w nim zgromadzone - m.in. obrazy Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej - można było oglądać w Pałacu Prezydenckim. Podziękował za to, podkreślając, że była to okazja dla tysięcy osób zwiedzających Pałac, żeby te dzieła zobaczyć i poczuć dumę "z wielkości Polski i z wielkości Wielkopolski również".

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA