PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Państwowe Porty Lotnicze na fali zysków

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2016 11:29

Państwowe Porty Lotnicze na fali zysków fot. Fotolia

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotowało ponad 200 mln zł zysku netto - poinformował dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. To o 40 proc. wyższa kwota w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

REKLAMA

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina; posiada udziały także w portach regionalnych, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, czy Poznaniu. W 2015 r. przedsiębiorstwo zanotowało ok. 139 mln zł zysku netto. Łączna strata za lata 2013 - 2014 wyniosła natomiast 407 mln zł.

"W ostatnich trzech kwartałach tego roku +Porty Lotnicze+ znacznie poprawiły rentowność prowadzonej działalności oraz poziom bezpieczeństwa finansowego. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki wypracowaniu lepszych wyników finansowych oraz dodatkowych środków pieniężnych. Tak dobrej sytuacji finansowej PPL nie miało od siedmiu lat" - poinformował Szpikowski.

Jak podkreślił, wskaźnik rentowności netto, określający udział zysku netto w przychodach ze sprzedaży m.in. usług i towarów, wzrósł o ok. 7,9 pkt. procentowych i wyniósł 34,5 proc.

Przychody PPL po trzech kwartałach 2016 r. wyniosły 612,3 mln zł i w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosły o 8,4 proc. Z kolei koszty działalności operacyjnej PPL, czyli z obsługi pasażerów i linii lotniczych, w okresie styczeń - wrzesień 2016 r. wyniosły 370,7 mln zł i w odniesieniu do analogicznego okresu ub.r. oznacza to wzrost o 2,6 proc.

"PPL posiada pełną zdolność do regulowania swoich zobowiązań i podejmowania kluczowych inwestycji. Nasz wskaźnik płynności gotówkowej na poziomie 3,0 świadczy o dużym bezpieczeństwie finansowym przedsiębiorstwa" - zaznaczył dyrektor "Portów Lotniczych".

Ustabilizował się także udział kosztów pracy w wydatkach przedsiębiorstwa. Chodzi m.in. o pieniądze na wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze. Obecnie udział tych kosztów kształtuje się na poziomie 35 proc., co zdaniem władz PPL "jest na bezpiecznym poziomie".

"Nierynkowe wartości kosztów pracy w PPL, wynikające z ulegania roszczeniom związków zawodowych, stanowiły przesłankę do podjęcia działań restrukturyzacyjnych w 2014 r. Po przeprowadzonej redukcji liczby pracowników, obecnie jedynym możliwym obszarem redukcji byłaby ewentualnie wysokość płac" - tłumaczy dyrektor pionu finansowego w "Portach Lotniczych" Michał Nowotny.

W 2014 roku poprzednik obecnego dyrektora PPL, Michał Kaczmarzyk rozpoczął proces restrukturyzacji w przedsiębiorstwie, który zakończył się w 2015 r. i kosztował "Porty Lotnicze" niemal 300 mln zł. Zmniejszył w tym czasie m.in. zatrudnienie o ok. 900 etatów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA