PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Państwowe spółki wyprzedają ośrodki wypoczynkowe

  • wnp.pl
  • 08 gru 2012 13:08

Państwowe spółki wyprzedają ośrodki wypoczynkowe

Ministerstwo Skarbu Państwa zachęca państwowe przedsiębiorstwa do sprzedaży spółek zależnych wyraźnie różniących się profilem działalności od firmy-matki. Sytuacja ta dotyczy m.in. ośrodków wczasowych i szkoleniowych, które obecnie często są jeszcze własnością przedsiębiorstw z branży górniczej, chemicznej, energetycznej czy kolejowej. Warunki panujące na rynku usług turystycznych i nieruchomości nie ułatwiają jednak tego zadania.

REKLAMA

Przeszło 10 obiektów socjalnych oferuje aktualnie Grupa Tauron Polska Energia. Wśród nich znajdują się ośrodki wczasowe w Ustce, Szklarskiej Porębie, Szczyrku i Muszynie. Koncern wycenia ich wartość na około 34 miliony.

Eksperci z branży nieruchomości przestrzegają jednak, że sprzedaż takich obiektów nie jest dziś prostym zadaniem. - Obecnie popyt na tego rodzaju ośrodki jest znikomy. Dlatego trudno liczyć na osiąganie szczególnie atrakcyjnych przychodów z takich transakcji - twierdzi Marcin Płaziński, rzeczoznawca majątkowy ze specjalizującej się w obrocie nieruchomościami firmy Emmerson.

- Niemniej zdarzają się nieraz perełki, o które prywatni inwestorzy są w stanie ostro rywalizować. To jednak rzadkość - dodaje.

Największe szanse na korzystną sprzedaż mają ośrodki położone w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Takich, jak choćby położony w nadmorskiej Ustce Hotel „ORW" Azoty, którego wartość Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu wyceniają na 8 milionów złotych. Przetarg został ogłoszony w listopadzie i firma ma nadzieję na jego szybkie rozstrzygnięcie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w miejscowościach, które nie kojarzą się ze spędzaniem urlopu. Dotyczy to na przykład dawnego Domu Górnika w Mysłowicach, którego od dłuższego czasu nie jest w stanie sprzedać Katowicki Holding Węglowy. Nabywcy nie na Hotel Diament w Jastrzębiu-Zdroju nie potrafi znaleźć też Jastrzębska Spółka Węglowa.

Mniejszy popyt na nieruchomości turystyczne wynika z nasycenia rynku. - Liczba takich obiektów w ostatnich latach w Polsce wyraźnie się zwiększyła. Dziś w pełni zaspokajają one potrzeby turystów i nie widać miejsca na nowe obiekty - tłumaczy Marcin Płaziński.

Eksperci zwracają też uwagę, że w związku kryzysem finansowym w Europie i słabnącym tempem rozwoju polskiej gospodarki, trudno liczyć na wzrost ruchu turystycznego w najbliższych latach. - Ludzie starają się dziś oszczędzać także na wyjazdach wakacyjnych - twierdzi prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czy w takim razie państwowe firmy powinny jednak wstrzymać się jeszcze ze sprzedażą ośrodków wypoczynkowych? Zdaniem ekspertów na poprawę sytuacji na rynku w najbliższym czasie nie ma co liczyć. - Nie wszystkie takie ośrodki trzeba zresztą sprzedawać. Tu zawsze powinien decydować twardy bilans finansowy. Jeśli coś przynosi zyski, to sprzedaż takiego przedsięwzięcia nie ma większego sensu - ocenia prof. Marian Noga.

  • 1
  • 2
  • cae52012 2012-12-15 23:22:29
    pkp państwo w państwie nagle w kryzysie chce sprzedać coś - a ceny w dól ale to nic bonzowie po kilku próbach za bezcen wykupią i tralalalaaaaaa

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA