PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pieniądze na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2017 16:46

Pieniądze na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej Fot. mat. pras.

Małe i średnie firmy z pięciu wschodnich regionów mogą dostać preferencyjne pożyczki z projektu "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka" na rozwój już działających gospodarstw agroturystycznych, parków historycznych czy produkcji zdrowej żywności.

REKLAMA

W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli branży turystycznej i okołoturystycznej z województwa podlaskiego.

Podlaskie jest obok Warmińsko-Mazurskiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego i Podkarpackiego tym regionem, z którego małe i średnie firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy. To - decyzją Ministerstwa Rozwoju - łącznie 200 mln zł w ramach projektu: "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka", uruchomionych jest na razie 50 mln zł, po 10 mln zł dla każdego z tych regionów - poinformowała Marzena Szubzda z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

BGK jest dysponentem tych pieniędzy, w konkursach wybrał podmioty w regionach, które tych pożyczek udzielają. Zainteresowani już mogą się zgłaszać. Do 7 grudnia br. w poszczególnych regionach odbywają się spotkania, podczas których firmy poznają szczegóły na temat tych pożyczek.

Przedsiębiorca może maksymalnie dostać do 500 tys. zł na pięć lat, z półroczną karencją w spłacie. - Zakres, na co można te pieniądze wziąć, jest bardzo szeroko rozbudowany - wyjaśnia Marzena Szubzda. Podała przykłady rozbudowy gospodarstwa agroturystycznego, utworzenie wioski tematycznej, parku historycznego, zajęć rekreacyjnych dla dzieci, szlaków ginących zawodów, dawnych rzemiosł, rękodzieła, ale też produkcji czy promocji zdrowej, ekologicznej żywności czy nawet odnowy biologicznej w turystyce lokalnej.

Na szczególne preferencje (oprocentowanie poniżej 1 proc., brak wkładu własnego, brak dodatkowych opłat) mogą liczyć ci przedsiębiorcy, którzy dostali wcześniej specjalne certyfikaty Miejsca Przyjaznego Rowerzystom w ramach rowerowego szlaku Green Velo, który w poprzednich latach powstał we wschodnich regionach.

Staramy się w tym momencie dodatkowo promować to, że ktoś w ramach szlaku Green Velo już działa bądź też chce rozpocząć działalność - podkreśliła Szubzda. Dodała, że oprocentowanie poniżej 1 proc. jest niskie, "niedostępne na rynku". Takie same, szczególne preferencje są dla firm typu start-up, czyli takich, które działają na rynku nie dłużej niż dwa lata.

Pożyczka jest dużo łatwiejszym i dużo prostszym (w porównaniu do dotacji - PAP) instrumentem, który ma pomóc, bo nie będzie tak dużo obostrzeń jak przy dotacjach. Nie mamy tak dużej ilości kontroli - mówi Marzena Szubzda. Zaznaczyła, że ponadto przedsiębiorca, który decyduje się na pożyczkę na swój biznes, sam też podejmuje ryzyko i zdaje sobie sprawę z tego, co robi. - Przy dotacjach wiemy, że różnie to bywa - dodała.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA