PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pieniądze są tam, gdzie są ludzie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 08 gru 2015 10:09

Pieniądze są tam, gdzie są ludzie Wiesław Likus, Holding Liwa

Konferencje, eventy i wydarzenia kulturalne przyciągają do Krakowa klientów i inwestorów, także zagranicznych. Stolica Małopolski, tak jak i inne miasta, potrzebują jeszcze więcej takich spotkań. To one pozwalają budować siłę regionu - mówi Wiesław Likus, Holding Liwa.

REKLAMA

Jak ocenia Pan pozycję Krakowa na inwestycyjnej mapie Polski?

Historyczny charakter Krakowa, istniejąca od kilkuset lat tkanka miejska i wysoka pozycja szkół wyższych ciągle przyciągają turystów i inwestorów. Wszyscy doskonale wiemy, że pieniądze są tam, gdzie są ludzie. Budowa ICE Kraków czy Areny przyczyniła się do promocji miasta, a wydarzenia o charakterze kulturalnym stały się magnesem przyciągającym bardziej wymagającą grupę konsumentów – także spoza Polski.

70 proc. klientów naszych hoteli to cudzoziemcy. To zewnętrzne pieniądze, które pozwalają budować siłę regionu. Naszym celem powinno być to, by do Polski przyjeżdżali ludzie, którzy zostawią tu 1000 euro w hotelu, restauracji, na koncercie lub innym wydarzeniu. W tym zakresie polskie miasta – nie tylko Kraków - mają dużo do zrobienia.

Miasto rozwija się również w innych sektorach nieruchomości komercyjnych. Jakie czynniki decydują o lokowaniu inwestycji biurowych na południu Polski?

Wysokie kwalifikacje pracowników i niższe koszty działalności to niewątpliwy magnes dla inwestorów z rynku biurowego. Wiele firm właśnie tu lokuje swoje centra BPO, inne zastanawiają się nad przeniesieniem siedziby do Krakowa ze względu na bogate zaplecze edukacyjne - także dla obcokrajowców.

Kraków i okolice to również regiony uzdrowiskowe, Dawniej mieściły się tu największe uzdrowiska, które z powodzeniem konkurowały ze Szwajcarią. Czy Małopolska ma szansę na odzyskanie wysokiej pozycji w tym sektorze?

Powojenna nacjonalizacja odcisnęła piętno na tym rynku i dziś obiekty, które mogłyby na siebie zarabiać, niszczeją. Gdyby państwo oddało marniejące obiekty w ręce właścicieli lub doświadczonych, prywatnych inwestorów, Polska mogłaby stać się centrum uzdrowiskowym dla cudzoziemców z całej Europy.

Naszą przewagą jest klimat, przyroda i inny rodzaj kuchni - egzotyczny dla obcokrajowców. W mojej opinii ten rodzaj aktywności jest dużą szansą dla Małopolski.

Wielu inwestorów wskazuje Kraków jako trudny rynek inwestycyjny. Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć przedsiębiorcy zainteresowaniem lokowaniem biznesu w mieście?

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA