PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Plaża na Półwyspie Helskim zanieczyszczona styropianem

  • Autor: PAP
  • 24 lut 2014 15:50

Kilka kilometrów plaży na Półwyspie Helskim od strony Zatoki Puckiej, w rejonie Kuźnicy i Jastarni, zostało zanieczyszczonych styropianem. Plażę sprzątają służby Urzędu Morskiego w Gdyni.

REKLAMA

Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni Roman Kołodziejski poinformował w poniedziałek PAP, że plaża została zanieczyszczona na odcinku około kilku kilometrów, od Jastarni w kierunku Kuźnicy. Przypuszcza, że styropian mógł zostać przeniesiony na cypel helski przez wodę i wiatr z Mechelinek (gmina Kosakowo), gdzie budowana jest przystań rybacka. Styropian był wykorzystywany przy budowie pływających pomostów, które zostały zniszczone przez sztorm. Wcześniej do podobnego zanieczyszczenia doszło też w Mechelinkach.

Powiedział, że Urząd Morski informacje o zanieczyszczeniu plaży przekazał Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Małgorzata Mizgalska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku na pytanie, czy styropian stanowi zagrożenie dla środowiska powiedziała PAP, że "RDOŚ zbiera materiał dowodowy i bierze pod uwagę możliwość wystąpienia szkody w odniesieniu do siedlisk i gatunków chronionych". Wyjaśniła, że taka szkoda może dotyczyć szczególnie siedliska kidziny (są to organiczne szczątki roślinne naturalnie wyrzucane na brzeg morski), które zostało zanieczyszczone styropianem. "Kidzina jest naturalnym miejscem odpoczynku i żerowania ptaków, a ponieważ zaczyna się sezon migracji, więc w tym miejscu może pojawić się dużo żerujących ptaków" - dodała.

Mizgalska uważa, że ważne jest szybkie posprzątanie plaży. "Jeśli styropian zostanie szybko uprzątnięty, to możliwe, że nie dojdzie do uszkodzenia czy narażenia gatunków chronionych" - dodała.

Powiedziała, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma prowadzić własne postępowanie w zakresie budowy przystani w Mechelinkach.

Kołodziejski poinformował, że sprzątanie plaży może potrwać kilka dni. Wszystkiego nie uda się od razu usunąć, bo w niektórych miejscach zalega jeszcze lód utrudniający sprzątanie. "My zbieramy tylko duże elementy, a w celu zebrania bardzo małych części może później zorganizujemy jakąś akcję wolontariuszy, może z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół z półwyspu" - tłumaczy. Koszty sprzątania Kołodziejski szacuje na kilka do kilkunastu tysięcy złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA