PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Płock inwestuje w turystykę

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2016 08:33

Płock inwestuje w turystykę Fot. Fotolia

Nowe miejsca wypoczynku i rekreacji oraz trasy turystyczne i ścieżki rowerowe to część z 16 inwestycji, które za 3,2 mln zł powstaną pod Płockiem (mazowieckie) do 2019 r. Projekt tamtejszego starostwa uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości 2,5 mln zł.

REKLAMA

Celem przedsięwzięcia jest ochrona bioróżnorodności i ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo oraz promowanie lokalnych walorów przyrody na terenie powiatu płockiego.

"Cały projekt to w sumie 16 zadań, z których większość ma trzyletni okres realizacji, a więc do 2019 r. Prace realizowane będą etapami" - powiedziała PAP Aleksandra Dybiec z wydziału rozwoju gospodarczego starostwa w Płocku.

W ramach przedsięwzięcia zmodernizowane zostaną m.in. szlaki turystyczne na terenie Nadleśnictwa Płock, a wzdłuż Wisły, na odcinku prawie 70 km, powstaną nowe tego typu trasy ze specjalnie wyznaczonymi miejscami do wypoczynku. Z kolei w Nadleśnictwie Łąck, nad Jeziorem Łąckim Dużym, powstaną nowe miejsca rekreacji, plaża, parking i leśny amfiteatr oraz punkt widokowy, a także ścieżki rowerowe. W przemierzaniu szlaków turystycznych powiatu pomoże specjalna mobilna aplikacja na smartfony i tablety.

Projekt starostwa płockiego, oprócz modernizacji i rozbudowy infrastruktury turystycznej, przewiduje jednocześnie działania edukacyjne. Opracowane zostaną m.in. przewodniki po obszarach "Natura 2000". W Nadleśnictwie Łąck powstanie "Las Dendrologiczny", gdzie prezentowane będą różne odmiany drzew i krzewów. W wyłuszczarni szyszek w Łącku utworzona zostanie stała, interaktywna ekspozycja "Wokół Nasion". Dzięki współpracy z Ogrodem Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w trzech zespołach szkół na terenie powiatu: w Płocku, Gąbinie i Wyszogrodzie zostaną założone podobne miniogrody botaniczne.

Wartość całego projektu starostwa płockiego to łącznie 3 mln 198 tys. zł, z czego kwota unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 wyniesie 2 mln 558 tys. zł.

Według mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, region ten w ramach obecnie realizowanego RPO 2014-20 ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia, przede wszystkim dla biznesu, administracji oraz sektora naukowego. Dofinansowanie każdego z realizowanych projektów może wynieść 80 proc. jego wartości. W całym 2016 r. planowanych jest w sumie ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł.

Powiat płocki, w skład którego wchodzi 15 gmin, położony jest w północno-zachodniej części Mazowsza, w środkowym biegu Wisły. Zajmuje ok. 1800 km kw. i jest jednym z największych powiatów w regionie. Na terenie powiatu płockiego rozpoczyna się wiślany Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, która rozciąga się na długości 58 km. Na prawym brzegu rzeki położony jest Brudzeński Park Krajobrazowy, natomiast na lewym jej brzegu Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie z jeziorami, których łączna powierzchnia wynosi ponad 600 ha. Tamtejsze Jezioro Zdworskie, zajmujące ok. 350 ha, jest największym naturalnym zbiornikiem na Mazowszu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA