PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podlaskie z nową atrakcją turystyczną

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2015 10:37

Często niemal już zapomniane miejsca potyczek upamiętnia otwarty w sobotę Szlak Orła Białego w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie). To 80 km trasy do wędrowania pieszo lub jazdy rowerem, a wszystko w otoczeniu puszczy oraz augustowskich jezior.

REKLAMA

Szlak przygotowało nadleśnictwo Augustów m.in. dzięki dotacji z funduszy unijnych dotyczących rybactwa. Otwarcie szlaku zainaugurował sobotni piknik w Studzienicznej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Tadeusz Wasilewski powiedział PAP, że szlak powstał po to, by upamiętnić w Puszczy Augustowskiej miejsca ważne w lokalnej historii, bo mijający czas sprawia, że giną one w zbiorowej pamięci. W ich utrwaleniu pomagali historycy znający historię regionu. Miejsca te opisano na 27 tablicach, które umieszczono na szlaku.

Wasilewski dodał, że wyróżniłby na szlaku właśnie miejsca potyczek i mogił powstańców styczniowych czy też miejsca, gdzie w czasie ostatniej wojny spotykali się harcerze. Szlak jest dedykowany głównie młodym ludziom - podkreślił Wasilewski i ocenił, że trasa, która łączy historię i piękno otaczającej przyrody, może być dla nich atrakcyjna.

Szlak składa się z trzech pętli, które są dostosowane do dostępnego czasu bądź kondycji turysty. Jak można przeczytać w opisie trasy, pierwsza pętla spacerowa jest dla rodzin z dziećmi, na pokonanie drugiej trzeba poświęcić cały dzień, a trzecia jest polecana rowerzystom oraz turystom, którzy są wprawieniu w długim wędrowaniu. By ją pokonać, trzeba trzech dni. Zimą znaczne fragmenty drogi można pokonać na nartach biegowych.

Na szlaku znajduje się m.in. Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej, wieża widokowa, ścieżki edukacyjne, kładka na mokradłach, ale też rekonstrukcje ziemianek z I i II wojny światowej, okopy, mogiły, cmentarze wojenne, miejsca straceń, leśne uroczyska.

Studzieniczna to także sanktuarium maryjne, gdzie początki kultu sięgają XVIII w. W 1999 r. przebywał tam papież Jan Paweł II - w czasie odpoczynku na Suwalszczyźnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA