PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podróże Polaków liczone w milionach

  • Autor: PAP
  • 29 sty 2018 07:29

Podróże Polaków liczone w milionach Fot. pixabay

Ponad połowa Polaków wybrała na wyjazd wakacyjny podróże po kraju lub do państw sąsiednich. 3,2 mln Polaków zdecydowało się na zagraniczną wycieczkę - wynika z wstępnego raportu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Wakacje w biurach wykupiło w 2017 roku ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Jak wynika z danych TFG, najchętniej umowy z touroperatorami Polacy podpisywali w maju lub czerwcu (po ponad 700 tysięcy umów w każdym z tych miesięcy), najmniejszy ruch w biurach podróży był na przełomie roku: w grudniu i styczniu (po 380 tysięcy podpisanych umów).

Miniony rok był pierwszym w działalności Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz utworzony został jako II filar zabezpieczeń dla turystów w sytuacji niewypłacalności touroperatora. Teraz co miesiąc 3,5 tysiąca organizatorów turystyki i pośredników turystycznych składa deklaracje do Funduszu o sprzedanych imprezach turystycznych. Z uiszczanych przez touroperatorów składek TFG zgromadził obecnie ponad 40 mln złotych na potencjalne wypłaty dla klientów na wypadek niewypłacalności biura podróży. Blisko 80 procent wszystkich wpłat jest za zagraniczne wycieczki czarterowe.

Prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Elżbieta Wanat-Połeć podkreśliła, że "dla TFG był to niezwykle pracowity rok, szczególnie, że rynek turystyczny był dla nas nowym obszarem działalności". Stwierdziła, że dzięki Funduszowi, turystyka jest jedyną branżą usługową, której klienci są w pełni zabezpieczeni finansowo na wypadek niewypłacalności".

Fundusz gwarantuje dodatkowe środki w sytuacji, gdy: touroperator nie może zapewnić powrotu swoich klientów do kraju, a środki z I filaru okazują się niewystarczające, bądź środki z zabezpieczenia finansowego biura podróży nie wystarczają na pokrycie wszystkich roszczeń zgłoszonych przez jego klientów w związku z niezrealizowanymi wyjazdami (w całości lub części).

Od lipca 2018 roku podróżni będą jeszcze lepiej chronieni przed niewypłacalnością biur podróży. W życie wejdą nowe przepisy rozszerzające krąg podmiotów, które będą zobowiązane płacić składki na TFG i których klienci zostaną objęci gwarancjami Funduszu. Zmianie ulegnie też wysokość składek - np. dla klientów kupujących imprezy z dojazdem własnym, zostaną one obniżone nawet o 50 procent.

Ponadto w ramach nowych obowiązków ustawowych TFG ma zbudować nową ewidencję, w której będą zarejestrowane wszystkie biura podróży działające w Polsce. Nowy rejestr zastąpi obecną Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) - będzie on dostępny jak dotychczas - na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki, a TFG będzie administratorem nowej bazy.

Dane zebrane przez TGF powstały na podstawie deklaracji przekazanych przez touroperatorów. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marek 2018-02-04 20:55:55
    Nie wyobrażam sobie nie jechać na wakacje chociaż raz do roku! Nie samą pracą człowiek żyje i gdybym musiał pracować cały rok chybabym zwariował za biurkiem. W tym roku planuję podbój Andaluzji z żoną. Kupiliśmy już wycieczkę z biurem SolTur na lipiec i choćby nie wiem co jedziemy! :D

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA