PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podwodny hotel w Dubaju bliżej realizacji?

  • Autor: PAP
  • 30 kwi 2015 11:20

Od wtorku przebywa w Dubaju polska delegacja misji gospodarczej z wicepremierem Januszem Piechocińskim na czele. Polscy przedsiębiorcy mają rozmawiać z emirackim biznesem o potencjalnych inwestycjach. Wśród tematów znajdzie się także budowa podwodnego hotelu - informuje PAP.

REKLAMA

Aleksander Libera z Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ podkreśla, że polskie firmy coraz odważniej wkraczają na zagraniczne rynki, w tym te z Zatoki Perskiej.

Jednym z przedsiębiorstw, które prowadzi zaawansowane rozmowy nt. budowy podwodnego hotelu w Dubaju, jest firma Deep Ocean Technology. Jak mówi jej przedstawiciel Arkadiusz Majerski, jest to całkowicie polska technologia. "Prace projektowe i kontraktowe są zaawansowane. Chcemy też, żeby ZEA były naszym partnerem w całym regionie" - powiedział.

Jak dodał, nikt na świecie nie zrealizował jeszcze takiej inwestycji. "Przez trzy lata prowadziliśmy prace projektowe, przy dużym wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Politechniki Gdańskiej i innych instytucji" - powiedział.

Podkreślił, że budowa hotelu odbyłaby się w stoczni Drydocks w ZEA przy kooperacji z polskimi stoczniami. "Będzie to stalowy obiekt składający się z dwóch dysków - nawodnego i podwodnego, połączonych ze sobą szybem komunikacyjnym, w którym znajdą się windy i klatka schodowa. W dolnym dysku znajdą się 22 pokoje z pięknym widokiem na podwodny świat oraz niewielka restauracja. W górnym dysku będą zbiorniki balastowe, z których będzie wypompowywana woda po to, żeby wynurzyć dolny dysk" - wyjaśnił.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem Polski w regionie Zatoki Perskiej. W 2014 r. obroty handlowe między krajami wzrosły o 50 proc. w porównaniu do 2013 r. - z 865,4 mln dolarów do 1 mld 290,4 mln dolarów. Polski eksport do tego kraju jest znacznie wyższy niż import - w ubiegłym roku wyniósł 1 mld 127,8 mln dolarów.

Jak podaje resort gospodarki, łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA szacowana jest na 150 mln dol. Działają tam polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej (Librus), instalacyjnej (Sergas), usług geodezyjnych, urządzeń klimatyzacyjnych (VTS Clima), mebli (MDD) czy opakowań metalowych (krakowska firma Can-Pack w 2005 r. wybudowała w Emiratach wytwórnię puszek metalowych Arab Can. Co.)

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA