PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska atrakcyjna dla turystów

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2014 17:19

- Polska ma wszelkie atuty, by przyciągać turystów i na tym zarabiać. Konieczne jest jednak stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług - powiedziała w Rzeszowie wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska.

REKLAMA

We wtorek w stolicy Podkarpacia rozpoczęło się dwudniowe V Forum Innowacji, tegoroczna edycja imprezy poświęcona jest turystyce.

Sobierajska zaznaczyła, że turystyka jest jedną z najbardziej rozwijających się branż w gospodarce i notuje stały wzrost, zarówno jeśli chodzi o liczbę turystów, jak i wysokość wpływów.

"Ostatnie lata są też dobre dla polskiej turystyki. W ubiegłym roku udział gospodarki turystycznej w PKB wynosi ok. 5-6 proc., a dochody z turystyki wyniosły ponad 100 mld zł. Zanotowaliśmy również prawie 7 proc. wzrost przyjazdów turystów zagranicznych do Polski, których w roku 2013 było prawie 16 mln zł" - dodała.

Wiceminister podkreśliła, że Polska może być wiodącym kierunkiem turystycznym, jednak konieczne jest stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług. Branża musi również reagować na zmieniające się preferencje klientów. Według Sobierajskiej turyści potrzebują bowiem usług dopasowanych do swoich oczekiwań.

"Innowacyjność jest więc niezbędna, jest wyzwaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla całego sektora administracji rządowej i samorządowej. Kluczowe jest wykorzystanie nowych technologii" - powiedziała.

Dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Turystyki Zoltan Somogyi zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu, że w ostatnich 50 latach branża turystyczna radykalnie się zmieniła. "Każdego dnia na świecie 5 mln ludzi przekracza granicę. To znaczy, że w ciągu tygodnia więcej ludzi przekracza granicę niż w latach 50. przez cały rok"- mówił Węgier.

Somogyi podkreślił rolę internetowych blogerów w kreowaniu trendów w turystyce.

Światowa Organizacji Turystyki prognozuje, że średni wzrost liczby turystów do 2030 r. wyniesie ok. 3,3 proc. rocznie. W 2013 roku liczba wyjeżdżających za granicę przekroczyła miliard osób.

Przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji Jan Bury zaznaczył, że inwestowanie w nowoczesną turystykę daje możliwość zmniejszenia bezrobocia na terenach atrakcyjnych turystycznie, takich jak np. Bieszczady.

Dodał, że w Europie turystyka zapewnia ok. 12 proc. miejsc pracy.

Tak jak w poprzednich edycjach Forum Innowacji, także w tym roku imprezie towarzyszy Miasteczko Innowacji. To miejsce, w którym m.in. instytuty badawcze i przedsiębiorstwa prezentują swoje najnowsze osiągnięcia.

W tym roku jedno ze stoisk zorganizowała firma energetyczna PGE Obrót. W specjalnym laboratorium energii można zobaczyć z bliska, jak wygląda przemiana energii wodnej, wiatrowej, węglowej i jądrowej w prąd elektryczny.

W tegorocznym Forum uczestniczy ok. tysiąc uczestników m.in. z Węgier, Rumunii i Nowej Zelandii. Drugi dzień imprezy poświęcony będzie turystyce państw karpackich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA