PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska wśród hotelowych liderów na europejskim rynku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 maj 2012 12:29

Polska wśród hotelowych liderów na europejskim rynku

Polski rynek hotelowy osiągnął jedne z najlepszych wyników w Europie w 2011 roku. - Obserwujemy zauważalną poprawę w wynikach osiągniętych przez polskie, a w szczególności warszawskie hotele, w porównaniu do załamania rynkowego z 2009 roku. Istotnie wzrosło zarówno obłożenie obiektów hotelowych, jak i średnie ceny noclegów, co przełożyło się na bezpośrednio na ekonomikę tej branży - komentuje Angus Wade, Executive Vice President CEE, Jones Lang LaSalle Hotels.

REKLAMA

Jak wynika z najnowszej publikacji Jones Lang LaSalle Hotels, tylko warszawskie hotele zanotowały 8,3-proc. wzrost wskaźnika RevPAR (przychód na dostępny pokój) w porównaniu z 2010 rokiem. Wzrosła również aktywność inwestorów w nieruchomości hotelowe jako skutek wyróżniających się na tle Europy wskaźników gospodarczych. Polska oceniana jest jako kraj o dużym potencjale rozwoju rynku hotelowego, w szczególności w kontekście relacji ryzyka do zysku z inwestycji.

Jak dodaje Angus Wade, dodatkowym pozytywnym bodźcem wpływającym na wyniki sektora hotelowego jest współorganizacja przez Polskę mistrzostw Europy w piłce nożnej. - W okresie letnim polskie hotele osiągną pełne obłożenie, a więc będą możliwe do uzyskania również wyższe niż normalnie ceny noclegów - przewiduje Angus Wade.

Zdaniem eksperta, polska gospodarka nadal bardzo korzystnie wyróżnia się na tle innych krajów europejskich z prognozowanym wzrostem na poziomie 3 proc. w 2012 roku zgodnie z Global Insight. - Jesteśmy zatem spokojni o popyt na usługi hotelowe ze strony turystyki biznesowej oraz dalszy rozwój segmentu hoteli ukierunkowanych na spotkania, podróże motywacyjne, konferencje i wystawy - wyjaśnia.

Christoph Härle, CEO Continental Europe, Jones Lang LaSalle Hotels, dodaje, że polski rynek nieruchomości hotelowych jest wciąż relatywnie młody, a hotele skategoryzowane stanowią jedynie niewielki udział w bazie hotelowej kraju. - Proporcja ta naturalnie będzie zmieniać się, wraz z powstaniem kolejnych obiektów Marriott i Hilton w Warszawie i innych dużych miastach w Polsce. Względnie niska podaż nowych obiektów hotelowych zachęci naszym zdaniem inne, dotąd nieobecne w kraju sieci hotelowe do ekspansji na dynamicznym polskim rynku - wyjaśnia.

Rynek inwestycji w nieruchomości hotelowe zanotował imponujący wzrost w 2011 roku po spokojniejszym 2010 roku. Wolumen transakcji wyniósł w ubiegłym roku 125 mln euro, przy czym jedną z największych transakcji była sprzedaż hotelu Jan III Sobieski (doradcą sprzedającego był Jones Lang LaSalle Hotels), który został nabyty przez norweską spółkę Wenaasgruppen i przemianowany na Radisson Blu Sobieski.

- Spodziewamy się dalszego mocnego zainteresowania zagranicznych inwestorów nabywaniem nieruchomości hotelowych w Polsce, w szczególności wysokiej klasy obiektów zlokalizowanych w miastach takich jak Warszawa czy Kraków - podsumował Angus Wade.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA