PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek hotelarski przystanią dla zagranicznych inwestorów - wywiad

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 wrz 2012 09:52

Polski rynek hotelarski przystanią dla zagranicznych inwestorów - wywiad

Istnieje wiele czynników, które chronią polski rynek hotelarski przed negatywnym wpływem wydarzeń w Europie i na świecie. Na szczęście sektor ten opiera się na gościach krajowych (ok. 70 proc. noclegów) i ta „odporność" jest dużym atutem dla zagranicznych inwestorów - mówi w rozmowie z Propertynews.pl dr Andreas Karsten, CEO Vienna International Hotelmanagement AG.

REKLAMA

Jak wypada polski sektor hotelarski na tle innych rynków europejskich, na których działa sieć Vienna International?

Vienna International Hotels & Resorts jest obecna na dziewięciu europejskich rynkach, a nasi goście pochodzą właściwie ze wszystkich krajów Europy. Na bieżąco śledzimy otoczenie makroekonomiczne oraz sytuację w hotelarstwie w całym regionie.

Polska na tle innych państwa rozwija się niezwykle dynamicznie, o czym świadczą dane z 2011 roku. Liczba noclegów wzrosła o 7,6 proc. wobec 3,8 proc. średniej europejskiej. PKB wyższe o 4 proc., wraz z wyższą średnią ceną za pokój (ADR) i wysokim obłożeniem hoteli, pozwala nam zachować optymizm na ten rok.

Tę dobrą kondycję hotelarstwa w Polsce zawdzięczamy jego specyfice i opieraniu się na gościach krajowych i biznesowych, jak również relatywnie dobrej pozycji złotówki, wysokiemu popytowi wewnętrznemu oraz międzynarodowym wydarzeniom, jakie miały miejsce w Polsce. Myślę tu o unijnej prezydencji w 2011 roku oraz mistrzostwach w piłce nożnej w 2012 roku. Szacuje się, że prezydencja wygenerowała dodatkowe 47 000 noclegów, a turyści podczas Euro 2012 wydali w Polsce w sumie prawie mld zł, z czego część trafiła oczywiście do sektora hotelarskiego. Szacuje się również, że Polskę rocznie odwiedzi o 500 000 turystów zagranicznych więcej. Polska zyskała naprawdę wiele.

Czy również dobrze przedstawia się jakość hoteli w Polsce?

W ciągu 20 lat naszej obecności na polskim rynku obserwujemy nieustanną i relatywnie szybką profesjonalizację branży hotelarskiej, a co za tym idzie coraz wyższy standard oferowanych usług. Zauważamy również występowanie trendów podobnych do europejskich, takich jak ekspansja międzynarodowych sieci, większa popularność franczyzy i rozwój sektora ekonomicznego.

Z drugiej jednak strony Polska jest ciągle rynkiem nienasyconym, z najmniejszą liczbą miejsc noclegowych na mieszkańca w Europie, i rozdrobnionym - ciągle ponad 90 proc. hoteli to obiekty niesieciowe.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA