PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek hotelowy wciąż rynkiem inwestora - cały wywiad z prezesem OST Gromada

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 wrz 2012 09:29

Polski rynek hotelowy wciąż rynkiem inwestora - cały wywiad z prezesem OST Gromada

Polski rynek hotelowy jest cały czas rynkiem inwestora, dla którego hotel to kolejny rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego zawirowania na rynkach finansowym, nieruchomości i turystycznym nie miały większego wpływu na ukończenie rozpoczętych inwestycji. Rynek inwestycyjny pociągnęły też fundusze europejskie, a także przygotowania do Euro 2012. Dzięki tym czynnikom w ciągu pięciu ostatnich lat co roku kategoryzowano średnio ok. 120 nowych hoteli - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Jan Błoński, prezes OST Gromada.

REKLAMA

W jakim punkcie rozwoju jest rynek hotelarski w Polsce?
Rynek hotelowy w Polsce, szczególnie po ostatnich pięciu latach intensywnych inwestycji, jest odpowiednio nasycony hotelami.  Nierównomierne jest jednak nasycenie hotelami poszczególnych regionów i lokalizacji. W porównaniu z innymi krajami Europy, udział hoteli i podobnych obiektów w całej bazie noclegowej Polski należy do najniższych, co powoduje, że lokujemy się w ogonie naszego kontynentu.

Do tej pory niepewna sytuacja gospodarcza na świecie nie wywierała większego wpływu na rozwój naszego rynku pod względem liczby inwestycji. Ponieważ polski rynek hotelowy jest cały czas rynkiem inwestora, dla którego hotel to kolejny - drugi lub trzeci - rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, zawirowania na rynku finansowym, nieruchomości i turystycznym, nie miały większego wpływu na ukończenie rozpoczętych inwestycji. Rynek inwestycyjny pociągnęły też fundusze europejskie, dzięki którym dofinansowano budowę i modernizację wielu obiektów noclegowych, a także - ale w znacznie mniejszym stopniu - przygotowania do Euro 2012. To przede wszystkim dzięki tym czynnikom w ciągu pięciu ostatnich lat co roku kategoryzowano średnio ok. 120 nowych hoteli. 

W końcu kryzys dał o sobie znać.
Wstrzymanie projektów dotyczyło przede wszystkim obiektów dla sieci hotelowych realizowanych przez sieci lub współpracujących z nimi deweloperów. Kryzys na rynku inwestycji hotelowych da silnie o sobie znać w przyszłym roku, gdy liczba obiektów oddawanych do eksploatacji wyraźnie spadnie.

  • mankis 2012-11-26 11:28:35
    Nie tylko hotelowy - zobaczcie ile dzieje się na rynku magazynowym. Hale Jartomu mają najlepsze wyceny od lat, więc i zainteresowania nie brakuje. Ten rok dla całej branży może skończyć się szczególnie dobrze, ale o tym przekonamy się dopiero za jakiś czas.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA