PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Port lotniczy na Mazurach już działa

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2016 16:22

Port lotniczy na Mazurach już działa

Lot z Szyman do Berlina zainaugurował w środę działalność portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Władze samorządu województwa przekonywały w tym dniu, że warto latać na Mazury. Od czwartku z Szyman będą odbywać się regularne loty do Berlina i Krakowa.

REKLAMA

W środę rano wystartował pierwszy samolot do Berlina z 23 pasażerami na pokładzie. Byli to przedstawiciele władz samorządowych, kierownictwa portu Olsztyn-Mazury, dziennikarze oraz przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wczesnym popołudniem rejsem powrotnym przylecieli z kolei z Berlina do Szyman także niemieccy touroperatorzy i dziennikarze, którzy będą poznawać walory turystyczne Mazur.

Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk podkreśliła, że kierunki lotów - te, które już są realizowane oraz te, które są w planach, czyli do Monachium, Londynu i Dublina - są odpowiedzią na oczekiwania potencjalnych pasażerów.

"Tam, gdzie będziemy latać zamierzamy prowadzić kampanię promocyjną dotyczącą portu i połączeń. Nie tylko sami, ale z touroperatorami i branżą turystyczną z regionu" - zapowiedziała wicemarszałek, która z dziennikarzami rozmawiała na pokładzie samolotu.

Według Śląskiej-Zyśk samorządowcy mogą być dumni, że budowę regionalnego lotniska udało się doprowadzić do końca w tak ekspresowym tempie. Podkreśliła, że port lotniczy chce obsługiwać zarówno loty biznesowe jak i turystów.

"Mamy dwie specjalne strefy ekonomiczne, doskonale się rozwijające. Zależy nam na pozyskiwaniu inwestorów. Nasz region specjalizuje się w trzech dziedzinach: meblarstwie, ekonomii wody i zdrowej żywności" - mówiła. Przypomniała, że połowa powierzchni województwa to obszary chronione przyrodniczo, stąd równie ważnym elementem regionalnej gospodarki jest turystyka.

Wicemarszałek była pytana przez dziennikarzy, ile samorząd wojewódzki będzie dopłacał do działalności lotniska. Odpowiedziała, że w wieloletniej prognozie finansowej są zabezpieczone środki na dofinansowanie lotniska, a prawo pozwala przez pierwszych 10 lat działalności pomagać spółkom lotniskowym, żeby się wzmocniły. "Mamy również takie wsparcie, jest to 15 mln zł rocznie, z tendencją malejącą, ze spłatą obligacji. I to wsparcie jest przewidziane do 2023 r." - wyjaśniła.

Na razie samorząd województwa jest w 100 proc. udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem. Jednak - według Śląskiej-Zyśk - będzie zapraszać do udziału inne samorządy. "Nie wyobrażam sobie portu lotniczego Olsztyn-Mazury bez udziału Olsztyna czy Szczytna. Jesteśmy otwarcie na innych partnerów, ale po 5 latach, czyli po okresie trwałości projektu" - dodała.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA