PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powstaje Centrum Kulturalno-Rekreacyjne w skansenie w Sierpcu

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2015 08:09

W drugiej połowie roku skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otworzy nowoczesne Centrum Kulturalno-Rekreacyjne z hotelem, restauracją, basenem, sauną i salą konferencyjną. Budowa obiektu, rozpoczęta w 2013 r. przy wsparciu unijnym, zakończy się w czerwcu.

REKLAMA

Centrum Kulturalno-Rekreacyjne ma być dodatkową atrakcją turystyczną sierpeckiego skansenu, umożliwiając zarazem organizowanie tam konferencji naukowych, czy imprez plenerowych na szerszą niż dotąd skalę, jak koncerty i widowiska teatralne.

"Zakończenie budowy centrum planowane jest w czerwcu. Obiekt zostanie udostępniony w drugiej połowie roku. Wcześniej zostanie wybrany operator, który będzie zarządzał kompleksem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego" - powiedziała PAP Anna Rzeszotarska z sierpeckiego skansenu.

Podkreśliła, że centrum będzie dostępne zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. "Staraliśmy się połączyć jak najwięcej funkcji. Z obiektu będzie mógł korzystać każdy, osoby indywidualne, całe rodziny lub grupy wycieczkowe" - dodała Rzeszotarska.

Całkowita powierzchnia kompleksu to ponad 11 tys. metrów kw., w tym zabudowy ponad 3,5 tys. metrów kw. Na terenie obiektu funkcjonować będą m.in.: hotel dla ok. 150 gości, restauracja, kawiarnia, bar, a także sala widowiskowo-konferencyjna na ok. 250 osób ze szklaną ścianą i widokiem na pobliski las. Będzie też część rekreacyjna, w tym z basenem, sauną i kręgielnią.

Trzy główne budynki centrum, będące dominującymi elementami całego kompleksu, nawiązują kształtem, a także materiałem - drewno, kamień łupkowy do wyglądu dawnych wiejskich stodół i wpisują się w ten sposób w krajobraz skansenu.

Wartość inwestycji, której wykonawcą jest Skanska, to 43 mln zł. W ramach przyznanego dofinansowania 85 proc. to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13, 14 proc. to dotacja budżetu państwa, natomiast 1 proc. pochodzi z budżetu woj. mazowieckiego.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało, jako placówka etnograficzna. Muzeum rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.

W 2008 r. na terenie sierpeckiego skansenu otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, w tym m.in. amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie w plenerach i wnętrzach wiejskich zagród kręcone były sceny do takich filmów, jak np. "Szwadron", "Pan Tadeusz" czy "Ogniem i mieczem", odwiedza każdego ok. 70 tysięcy turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA