PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powstaje Centrum Kulturalno-Rekreacyjne w skansenie w Sierpcu

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2015 08:09

W drugiej połowie roku skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otworzy nowoczesne Centrum Kulturalno-Rekreacyjne z hotelem, restauracją, basenem, sauną i salą konferencyjną. Budowa obiektu, rozpoczęta w 2013 r. przy wsparciu unijnym, zakończy się w czerwcu.

REKLAMA

Centrum Kulturalno-Rekreacyjne ma być dodatkową atrakcją turystyczną sierpeckiego skansenu, umożliwiając zarazem organizowanie tam konferencji naukowych, czy imprez plenerowych na szerszą niż dotąd skalę, jak koncerty i widowiska teatralne.

"Zakończenie budowy centrum planowane jest w czerwcu. Obiekt zostanie udostępniony w drugiej połowie roku. Wcześniej zostanie wybrany operator, który będzie zarządzał kompleksem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego" - powiedziała PAP Anna Rzeszotarska z sierpeckiego skansenu.

Podkreśliła, że centrum będzie dostępne zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. "Staraliśmy się połączyć jak najwięcej funkcji. Z obiektu będzie mógł korzystać każdy, osoby indywidualne, całe rodziny lub grupy wycieczkowe" - dodała Rzeszotarska.

Całkowita powierzchnia kompleksu to ponad 11 tys. metrów kw., w tym zabudowy ponad 3,5 tys. metrów kw. Na terenie obiektu funkcjonować będą m.in.: hotel dla ok. 150 gości, restauracja, kawiarnia, bar, a także sala widowiskowo-konferencyjna na ok. 250 osób ze szklaną ścianą i widokiem na pobliski las. Będzie też część rekreacyjna, w tym z basenem, sauną i kręgielnią.

Trzy główne budynki centrum, będące dominującymi elementami całego kompleksu, nawiązują kształtem, a także materiałem - drewno, kamień łupkowy do wyglądu dawnych wiejskich stodół i wpisują się w ten sposób w krajobraz skansenu.

Wartość inwestycji, której wykonawcą jest Skanska, to 43 mln zł. W ramach przyznanego dofinansowania 85 proc. to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13, 14 proc. to dotacja budżetu państwa, natomiast 1 proc. pochodzi z budżetu woj. mazowieckiego.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało, jako placówka etnograficzna. Muzeum rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.

W 2008 r. na terenie sierpeckiego skansenu otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, w tym m.in. amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie w plenerach i wnętrzach wiejskich zagród kręcone były sceny do takich filmów, jak np. "Szwadron", "Pan Tadeusz" czy "Ogniem i mieczem", odwiedza każdego ok. 70 tysięcy turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA